Seminarium pt. „Jakie powinny być studia śląskie?”

04.03.2019 - 10:42, aktualizacja 04.03.2019 - 10:42
Redakcja: admin

12 marca 2019 roku o godz. 16.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1) rozpocznie się pierwsze spotkanie z cyklu trzech seminariów pt. „Jakie powinny być studia śląskie?”, którego organizatorem jest Zakład Teorii Literatury Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego.

Celem spotkań będzie omówienie dotychczasowych prób prowadzenia śląskich studiów podyplomowych i magisterskich uzupełniających oraz zastanowienie się nad przyszłą formą prowadzenia tego typu kształcenia. W pierwszym seminarium udział wezmą:

• prof. dr hab. Jolanta Tambor – językoznawca, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, kierownik Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie, autorka wielu artykułów na temat gwary śląskiej, a także książki pt. „Mowa Górnoślązaków oraz ich świadomość językowa i etniczna”;
  • prof. zw. dr hab. Marian Kisiel – historyk literatury, poeta, krytyk literacki, badacz literatury polskiej XX wieku, kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku, jeden z założycieli Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”;
  • dr Krystian Węgrzynek – nauczyciel języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach, zastępca przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku, autor publikacji pt. „Języki mitu, historii, religii w literaturze na Górnym Śląsk”.

Prelegenci przedstawią swoje doświadczenia związane z silesia studies, omawiając między innymi umiejętności i wiedzę zdobywaną podczas nauki oraz kwalifikacje absolwentów kierunku. Moderatorem spotkania będzie dr Marek Mikołajec.