facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Ruszają „Uniwersyteckie Spotkania z Nauką”

„Uniwersyteckie Spotkania z Nauką” to projekt Uniwersytetu Śląskiego promujący i popularyzujący wiedzę o ciekawych i nowatorskich rozwiązaniach technologicznych opracowanych przez pracowników uczelni. Inauguracja projektu odbędzie się 17 maja 2012 r. o godz. 10.30 w laboratorium Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1). W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Przedsięwzięcie będzie miało charakter cykliczny. Podczas pierwszego spotkania omówione zostaną prace nad polimerami fotoluminescencyjnymi, opowie o nich dr Andrzej Swinarew z Instytutu Nauki o Materiałach UŚ. Dzięki polimerom, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w produkcji wyświetlaczy, monitorów oraz e-papieru, można będzie np. produkować tzw. rozwijane telewizory.

Inauguracja projektu będzie również okazją do zwiedzenia nowoczesnego chorzowskiego Centrum, w którym obecnie prowadzane są już prace badawcze. Prof. dr hab. Jacek Szade z Instytutu Fizyki UŚ, prowadzający badania przy użyciu spektrometru fotoelektronów, zaprezentuje laboratorium badawcze i pokaże jego możliwości. Będzie można również zwiedzić budynek ŚMCEiBI. Został on zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii, całość energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji czerpie m.in. z instalacji solarnej. Na temat systemu energetycznego Centrum wypowie się Adam Janiszewski – konstruktor instalacji.

Spotkanie jest przeznaczone dla mediów.

O wydarzeniu napisał serwis PAP Nauka w Polsce w artykule pt. „Uniwersytet Śląski inauguruje "Uniwersyteckie Spotkania z Nauką"” (16.05.2012)

O wydarzeniu napisał serwis „telewizja.us.edu.pl” w artykule pt. „Uniwersyteckie spotkania z nauką”.