Rektor prof. Andrzej Kowalczyk uczestnikiem ceremonii wręczenia podwójnych dyplomów I edycji EMLex

13.06.2018 - 13:34, aktualizacja 13.06.2018 - 13:34
Redakcja: admin

European Master in Lexicography (EMLex) to europejskie studia leksykograficzne, które realizuje wspólnie osiem placówek naukowych z Europy i Afryki:

• Uniwersytet Śląski w Katowicach (Polska),
  • Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy),
  • Károli Gáspár Református Egyetem Budapest (Węgry),
  • Université de Lorraine (Nancy, Francja),
  • Universidade do Minho (Braga, Portugalia),
  • Università degli Studi Roma Tre (Włochy),
  • Universidade de Santiago de Compostela (Hiszpania),
  • Stellenbosch University (Republika Południowej Afryki).

Jednostkami stowarzyszonymi są także uniwersytety z USA, Brazylii i Niemiec: Universität Hildesheim (Niemcy), Institut für Deutsche Sprache Mannheim (Niemcy), University of Texas at Austin (USA), Universidade Federal do Rio Grande do Sul (Brazylia).

Studia uruchomione zostały w 2009 roku, do konsorcjum Uniwersytet Śląski dołączył kilka lat temu. EMLex to specjalność oferowana na II stopniu studiów, która zdobyła grant Erasmus Mundus Joint Master Degree. Zajęcia, realizowane w języku niemieckim i angielskim, skierowane są do studentów, którzy chcą pogłębić wiedzę w zakresie leksykografii teoretycznej i praktycznej. W ramach programu studiów studenci doskonalą kompetencje językowe na zajęciach z praktycznej nauki języka obcego. Drugi lub trzeci semestr spędzają za granicą na uniwersytecie partnerskim.

14 i 15 czerwca 2018 roku w Université de Lorraine w Nancy (France) odbywać się będzie spotkanie poświęcone European Master in Lexicography, w którym udział weźmie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Wydarzenie podzielone zostało na dwie części: dzień kariery oraz uroczystość wręczenia podwójnych dyplomów (double degree) studentom I edycji studiów EMLex. W programie zaplanowano między innymi wykłady, „szybkie doradztwo” z udziałem studentów i przedstawicieli firm, a także panel dyskusyjny pt. „Kariera w leksykografii i poza nią” („Careers in lexicography and beyond”), w którym uczestniczyć będą: Maxime Chanet (Reverso-Softissimo), John Johnson (Zanichelli), Kathrin Kunkel-Razum (Duden), Pedro Cunha e Lopes (Porto Editora), Concepción Maldonado (SM), Annemie Stoman (Pharos Dictionaries) and Joanna Szypulska (C.H. Beck).