Prof. Zbigniew Kadłubek uhonorowany Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

02.07.2018 - 12:39 aktualizacja 02.07.2018 - 12:39
Redakcja: admin

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawane są osobom (lub instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz organizacjom), które całokształtem działalności przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. Podczas 55. sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbyła się 25 czerwca 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego uhonorowany został dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek – filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym. Autor m.in. szkiców i książek o dawnej i współczesnej kulturze Śląska, a także wyboru esejów „Święta Medea” (nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia 20111) oraz powieści geopoetyckiej „Fado. Piosenka o duszy” (Katowice 2015). Jego „Listy z Rzymu” z 2008 roku (powieść epistolarna w etnolekcie śląskim) doczekały się realizacji scenicznej w monodramie „Synek” Marcina Gawła. Członek rady redakcji kwartalnika „Fabryka Silesia”.