Prof. Wiesław Banyś uhonorowany jubileuszowym medalem KRUP

26.03.2019 - 17:27 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

W uznaniu zasług dla rozwoju nauki i uniwersytetów polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, rektor uczelni w latach 2008–2016, został uhonorowany jubileuszowym medalem 30-lecia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Okolicznościowe odznaczenie, przyznane przez przewodniczącego KRUP prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka, zostało wręczone podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 26 marca 2019 roku. Prof. Wiesław Banyś odebrał medal z rąk JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.

Jubileuszowy medal 30-lecia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz dyplom

fot. Sekcja Prasowa UŚ

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, obchodząca w tym roku 30-lecie działalności, powstała 16 lutego 1989 roku. Akt jej powołania stanowił odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie w 1988 roku w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich. Celem zgromadzenia reprezentantów krajowych uniwersytetów jest zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami członkowskimi, obecnie konferencja zrzesza dwadzieścia szkół wyższych. Jedną z nich jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, który przewodniczył zgromadzeniu w kadencji 2008–2016, od wielu lat zaangażowany jest w prace na rzecz rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Od 2015 roku pełni funkcję członka zarządu European University Association – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 48 krajów, jest wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2012 do 2016 roku – przewodniczył Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA). Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia Pro-Silesia Biznes-Nauka-Samorząd, został także powołany w skład Rady Programowej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu na kadencję 2019–2022.