Prof. Krzysztof Zanussi laureatem Platynowych Lwów

16.05.2019 - 13:34 aktualizacja 16.05.2019 - 13:34
Redakcja: admin

Platynowe Lwy to nagroda, którą przyznaje komitet organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku wyróżnienie, honorujące całokształt twórczości wybitnych postaci polskiego kina, odbierze prof. zw. Krzysztof Zanussi z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Statuetka zostanie wręczona podczas festiwalowej gali finałowej 21 września 2019 roku.

Tegoroczny laureat Platynowych Lwów jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, autorem publikacji książkowych i felietonów, cenionym nauczycielem akademickim oraz doktorem honoris causa uniwersytetów polskich i uczelni zagranicznych. Prof. Krzysztof Zanussi jest także twórcą szkoły reżyserów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, z którym związany jest od 1980 roku, profesorem zwyczajnym w Zakładzie Reżyserii Telewizyjno-Filmowej, wykładowcą przedmiotów dotyczących reżyserii filmowej i teatralnej oraz produkcji filmowej, a także promotorem wielu prac magisterskich i doktoratów. Jego bogaty dorobek artystyczny obejmuje dzieła filmowe, które trwale zapisały się w historii polskiego i europejskiego kina.

Za całokształt twórczości został uhonorowany w tym roku dwukrotnie – w marcu otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2019, a we wrześniu odbierze Platynowe Lwy. W gronie dotychczasowych laureatów nagrody przyznanej przez komitet organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znajdują się m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza oraz Jerzy Skolimowski.