Posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP

07.06.2017 - 16:43, aktualizacja 07.06.2017 - 16:43
Redakcja: admin

8 i 9 czerwca 2017 roku we Wrocławiu odbywać będą się posiedzenia Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przedstawicieli krajowych uczelni gościć będzie Politechnika Wrocławska.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która jest przedstawicielskim organem uczelni akademickich, obchodzi w tym roku 20. rocznicę działalności. Została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza 107 uczelni, 10 szkół wyższych ma status członków stowarzyszonych, a Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych jest konferencją stowarzyszoną.

Obchody 20-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich rozpocznie uroczysta sesja jubileuszowa Zgromadzenia Plenarnego KRASP, w której udział weźmie wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa nauki dr. Jarosław Gowin. Spotkanie będzie okazją do podsumowania dotychczasowej działalności oraz omówienia planów na przyszłość.

W jubileuszowych posiedzeniach udział wezmą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego: JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek – rektor uczelni w latach 2002–2008, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki oraz prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, który od 2012 do 2016 roku przewodniczył Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dwudniowe obrady dotyczyć będą problemów szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, w tym prac nad Ustawą 2.0. Poruszone zostaną kwestie związane między innymi ze ścieżkami kariery akademickiej, bazą usług rozwojowych oraz planami promocji polskiej nauki w ramach Roku Polskiej Nauki za Granicą. Spotkanie będzie również okazją do omówienia dotychczasowych działań KRASP, z perspektywy krajowej omówi je prof. dr hab. Jerzy Woźnicki – prezes Fundacji Rektorów Polskich, natomiast perspektywę międzynarodową przybliży prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – honorowy przewodniczący KRASP i członek zarządu European University Association.

Obrady poprowadzi prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej, który od 2016 roku pełni funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.