Patent, dzięki któremu otrzymamy powłoki o lepszych właściwościach mechanicznych

26.06.2019 - 16:09 aktualizacja 27.01.2020 - 16:06
Redakcja: admin
Tagi: patent

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim opracowali nowy sposób otrzymywania triblokowych makrodioli – półproduktu stosowanego przede wszystkim do syntezy elastomerów poliuretanowych. Elastomery przypominają pod względem właściwości gumę, lecz charakteryzują się lepszymi parametrami technicznymi. Z tego tworzywa najczęściej wykonuje się elementy stosowane w maszynach czy urządzeniach, które narażone są na zarysowania czy tarcia. Elastomery dobrze sprawdzają się także jako powłoki ochronne różnych części wykonanych na przykład z metalu czy tworzyw sztucznych. Są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle samochodowym, maszynowym czy chemicznym, ale też w branży medycznej, a nawet spożywczej. Są również ekologiczne, nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. W związku z tym prowadzone są badania mające na celu opracowywanie odpowiednich półproduktów, z których potem można uzyskać materiały o jeszcze lepszych właściwościach mechanicznych i chemicznych. Ten cel osiągnął zespół naukowców w składzie: dr hab. inż. Zbigniew Grobelny, dr Andrzej Swinarew, dr Justyna Jurek-Suliga, mgr inż. Kinga Skrzeczyna, mgr Jadwiga Gabor i mgr Marta Łężniak. Opracowane rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Małgorzata Kłoskowicz | Sekcja Prasowa UŚ