Patent dla związków wykorzystywanych w syntezie organicznej

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracowali sposób otrzymywania związków 1-propenylowych typu QCH=CHCH3, które znajdą zastosowanie w chemii, syntezie organicznej, biochemii, a także technologii chemicznej, w tym w szczególności w technologii polimerów. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Opracowany sposób wytwarzania związków 1-propenylowych (i same związki 1-propenylowe) będzie można zastosować do wytwarzania takich produktów, jak:

• żywice fotoutwardzalne mające bardzo szerokie zastosowanie. Są one bowiem wykorzystywane m.in. w przemyśle powłok ochronnych, tuszów drukarskich, w mikro- i optoelektronice, litografii, a nawet stomatologii,
  • polimery o wysokim współczynniku załamania światła stosowane w produkcji światłowodów,
  • związki przydatne w profilaktyce antyrakowej,
  • stabilizatory i dodatki przeciwutleniające do gumy,
  • a także mieszaniny będące dodatkami smakowymi lub zapachowymi o aromacie cebuli.

Autorami opatentowanego wynalazku są naukowcy reprezentujący Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Krompiec oraz doktoranci: mgr Beata Marcol, mgr. inż. Dawid Zych i mgr Aneta Kurpanik, a także dr inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.