Patent dla układu monitorowania częstotliwości oddechu

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Rynek urządzeń biomedycznych dynamicznie się rozwija. Kontrola różnych parametrów fizjologicznych organizmu jest istotna i może być dziś prowadzona samodzielnie przez pacjentów czy osoby uprawiające na przykład różne sporty. Monitorowane mogą być: tętno, szybkość poruszania się, spalane kalorie, poziom kwasu mlekowego, ale też częstotliwość oddechu, która ma szczególne znaczenie chociażby w analizie przebiegu różnych schorzeń układu dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa czy mukowiscydoza. Monitorowanie częstotliwości oddechu pozwala ponadto ocenić jakość snu, a także zapobiegać m.in. zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dr Małgorzata Janik prezentuje stację bazową i moduł pacjenta
Dr Małgorzata Janik z Instytutu Informatyki prezentuje monitor oddechu, w którym wykorzystane zostało opatentowane rozwiązanie
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

W związku z popularnością różnych urządzeń biomedycznych rośnie zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w tej dziedzinie, które pozwolą z jednej strony obniżyć koszty produkcji i eksploatacji, z drugiej – poprawią jakość wykonywanych pomiarów. Jedno z rozwiązań stworzyli naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Ich wynalazek został objęty ochroną patentową.

Naukowcy zaproponowali monitorowanie częstotliwości oddechu za pośrednictwem sygnału elektrycznego zakodowanego odpowiednio dla cyklów wdechu, wydechu, a także umożliwiającego rejestrację fazy bezdechu. Taki sygnał można bez problemu odbierać, jak też przetwarzać na potrzeby kolejnych, konkretnych zastosowań.

Opracowany układ składa się z czujnika oraz bloku systemów rejestrujących lub wskazujących sygnały elektryczne. Jest to rozwiązanie o prostej konstrukcji, niewymagające zużycia dużej ilości energii elektrycznej, o krótkim czasie reakcji. Pozwala ono monitorować czynności oddechowe przy wykorzystaniu np. masek tlenowych. Rozwiązanie jest nadal rozwijane i obecnie umożliwia współpracę z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony czy tablety. Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala także na zastosowanie wynalazku w multimedialnych grach rehabilitacyjnych. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: www.us.edu.pl.

Mężczyzna w masce inhalacyjnej, przed nim znajduje się tablet i inhalator
Naukowcy opracowali specjalną grę rehabilitacyjną wspomagającą proces inhalacji. Jej działanie możliwe jest m.in. dzięki zastosowaniu opatentowanego rozwiązania w masce inhalatora. Na zdjęciu dr Paweł Janik z Instytutu Informatyki
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Autorami wynalazku są pracownicy Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych: dr Paweł Janik, dr Małgorzata Janik oraz dyrektor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel. Obecnie do zespołu wynalazców dołączył doktorant z Instytutu Informatyki mgr inż. Michał Pielka, który aktywnie włączył się w dalsze prace rozwojowe nad rozwiązaniem.