"Parki narodowe USA - raj dla zmotoryzowanych turystów" - wykład

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Parki narodowe USA - raj dla zmotoryzowanych turystów" organizowany w ramach XVII cyklu wykładów:"Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłoszą dr Maria Augustyniak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ oraz dr Michał Augustyniak z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 12 marca o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

Tam i tylko tam wszystko jest największe, wspaniałe, wielkie, imponujące, monumentalne i potężne."Great" i "grand". Wysokie pod chmury i głębokie bez dna. Szerokie tak, że przeciwległy brzeg ledwo majaczy i rozległe aż po horyzont. Sięgające nieba strzeliste sekwoje, których pnie są tak grube, że na ich przekroju zmieściłaby się całkiem solidna kawalerka. Wyłącznie w Kalifornii. W Sequoia National Park. Kaniony i przepaście, których dna z trudem sięga ludzkie oko a zawroty głowy nie pozwalają zatrzymać wzroku na stromych ścianach. Nigdzie indziej na świecie, tylko w Arizonie, w Grand Canyon National Park. Bezkresne wydmy, wręcz morza wydm, niezmierzone połacie piachu niespotykane nigdzie indziej. To musi być Park Narodowy Great Sand Dunes. Kolorado, USA.

Parki narodowe Stanów Zjednoczonych: ich łączna powierzchnia zajęłaby 2/3 terytorium Polski. Chronią nadzwyczajne twory przyrody: góry, doliny, wydmy, kaniony, całe wyspy nawet, nadzwyczajne gatunki roślin: kaktusy, sekwoje, drzewa Jozuego, skaliste łuki skalne, gorące źródła, gejzery, wulkany, wodospady, jaskinie - chyba wszystko, co tylko w swej fantazji stworzyła Natura, w swej najpotężniejszej i najbardziej efektownej, a już na pewno niepowtarzalnej, formie, znaleźć można na terenie USA. To tam zrodziła się idea tej formy ochrony przyrody i tam, 137 lat temu, powstał pierwszy na świecie park narodowy - Yellowstone National Park. Do dziś unikalne twory przyrody kontynentu północnoamerykańskiego chronione są w 58 parkach narodowych. Wielu z nich nie da się zwiedzić spacerując po szlakach turystycznych lub ścieżkach dydaktycznych, jak w naszych rodzimych parkach, z których wiele można przejść lub przejechać na rowerze w ciągu jednodniowej wycieczki. Aby poznać ich charakter, poczuć i zachować ducha tych miejsc, spędzić w nich taką ilość czasu aby móc powiedzieć: "Tu byłem" trzeba mieć mocny samochód, długie wakacje a wewnątrz - romantyczną iskrę przygody. I aparat fotograficzny. I przekonanie, że te "grand" i "great" to prawdziwe, fascynujące cuda przyrody planety Ziemi, choć terytorialnie przypisane USA.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS