Otwarte wykłady mistrzowskie – nowa inicjatywa UŚ

30.10.2017 - 15:35, aktualizacja 30.10.2017 - 15:35
Redakcja: admin

W listopadzie Uniwersytet Śląski zainaugurował wykłady mistrzowskie – nową inicjatywę pomyślaną jako cykl odbywających się w każdy czwartek spotkań, których nadrzędnym celem ma być inspirowanie i pobudzanie do myślenia, a w konsekwencji podejmowanie własnych starań zrozumienia świata. Co tydzień prowadzone będą trzy prelekcje z trzech różnych dziedzin nauki, w przystępny sposób opisujące rzeczywistość z perspektywy różnych dyscyplin (filozofii, pedagogiki, teologii, fizyki, prawa czy sztuki). Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 listopada 2017 roku.

Adresatami inicjatywy, która jest jednym z wydarzeń bogatego programu obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego, są nie tylko studenci i pracownicy uczelni, lecz również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i wszyscy zainteresowani proponowaną tematyką.

Prelegenci to wybitne osobowości Uniwersytetu Śląskiego, wśród nich: prof. zw. dr hab. Bogdan Dembiński (filozof), prof. zw. dr hab. Marian Paluch (fizyk), prof. zw. dr hab. Jacek Jania (glacjolog), prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek (literaturoznawca i filozof), ks. dr Grzegorz Strzelczyk (teolog), dr hab. Krzysztof Maliszewski (pedagog), dr hab. Małgorzata Kaniowska (dyrygent), dr hab. Edyta Sierka (biolog), dr hab. Magdalena Habdas (prawnik), dr hab. Dagmara Drzazga (dziennikarka, reżyser), dr inż. Roman Simiński (informatyk, programista), dr Grzegorz Odoj (antropolog).

Pierwsze wykłady, będące spotkaniem z filozofią, teologią i zagadnieniami związanymi z fizykochemią materiałów, poprowadzą prof. zw. dr hab. Bogdan Dembiński, ks. dr Grzegorz Strzelczyk i prof. zw. dr hab. Marian Paluch wraz ze współpracownikami.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Szczegółowe informacje oraz harmonogram wykładów dostępne są na stronie: www.mistrzowskie.us.edu.pl.