Otwarcie pierwszego w polskim sądzie punktu mediacyjnego

W czwartek 9 kwietnia 2015 r. o godz. 11.30 w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód (Katowice, ul. Warszawska 45) odbędzie się otwarcie pierwszego w polskim sądzie punktu mediacyjnego. W punkcie mediacyjnym w każdy wtorek oraz czwartek dyżury będą pełnić mediatorzy z Ośrodka Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Punkt będzie dostępny dla każdej osoby zainteresowanej mediacjami.

Projekt zakłada współpracę sędziów i mediatorów, a otwarcie punktu mediacyjnego dostarcza nowych narzędzi stosowania prawa – jeżeli prowadzący rozprawę sędzia uzna, iż istnieje możliwość zawarcia ugody między stronami, może zarządzić przerwę w rozprawie i skierować strony na mediację. Zawarta ugoda zostanie zatwierdzona przez sędziego i będzie miała moc wyroku sądowego.

Mediacja jest dobrowolna, a założeniem akcji jest wzrost wiedzy społeczeństwa na temat mediacji – na czym polega, ile kosztuje, ile trwa, jak wygląda ugoda i jaka jest procedura po przekazaniu jej do sądu. Jak wynika z doświadczeń pomysłodawców, rosnące zainteresowanie mediacją wynika ze zwiększania świadomości obywateli na jej temat, ale nadal potrzebne jest podejmowanie działań w tym celu.

W otwarciu punktu mediacyjnego udział wezmą: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, prezes Fundacji WPiA UŚ prof. dr hab. Zygmunt Tobor, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód SSR Jarosław Gwizdak, wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach SSA Marek Procek, koordynator ds. mediacji okręgu apelacyjnego Katowice SSO Ewa Dawczak-Schaefer, prezes Sądu Okręgowego w Katowicach SSO Jacek Gęsiak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Gliwicach SSO Katarzyna Sznajder oraz dr hab. Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITA”.