Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Upiory, duchy, zjawy. Widmowe reprezentacje w popkulturze”

16 i 17 października 2015 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbywać się będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Upiory, duchy, zjawy. Widmowe reprezentacje w popkulturze”.

Choć upiory, duchy, widma i zjawy zrazu automatycznie kojarzą się z fantastyką grozy, w rzeczywistości są o wiele bliższe światu codziennego doświadczania przez głębokie zakorzenienie w kulturze, języku i powszechnej świadomości. Miraże, złudzenia, fantasmagorie, fantomy, koszmary, zmory, urojenia i zwidy koegzystują z jednym z najczęściej używanych współcześnie słów – medium, w mediumizmie kojarzonym z kanałem transmitującym wrażenia pozazmysłowe do empirycznego świata zmysłów. Stąd też figurę ducha czy widma można potraktować jako kolejną nośną metaforę płynnej ponowoczesności, w której istotne jest nie to, co przynależy do jednego z przeciwstawnych porządków, lecz to właśnie, co sytuuje się pomiędzy, w fenomenologicznej przestrzeni międzyświata (intermonde). Starając się wyzyskać tę właśnie wieloznaczność i migotliwość terminu, wśród proponowanych do omówienia zagadnień znaleźć się mogą:

• opowieści o duchach (np. Montague Rhodes James, Algernon Blackwood, Shirley Jackson, Stephen King),
  • nawiedzone miejsca (np. filmy „Amityville”, „Poltergeist”, „American Horror Story”, „Inni” czy gry „Alone in the Dark”, „Among the Sleep”),
  • widma kryzysów ekonomicznych,
  • kultura egzorcyzmów („Egzorcyzmy Emily Rose”, „Constantine”, „Rytuał”),
  • fenomen Halloween we współczesnej kulturze,
  • powrót wierzeń ludowych w kulturze popularnej,
  • widmowa władza (korporacje i tajne organizacje – „S.P.E.C.T.R.E.”, S. H. I. E. L. D.”),
  • widma z krypty, czyli upiorne sekrety rodzinne (Nicolas Abraham i Maria Torok),
  • spirytyzm, mediumizm i hipnotyzm,
  • światy duchów i plany eteryczne (np. Umbra w grze fabularnej „Warewolf: Apocalypse” albo Arkadia w „Changeling: The Lost”),
  • nawiedzone media, czyli duchy nowych technologii (Jeffrey Sconce, Marina Warner, Friedrich Kittler – „Weird Tales”, „The Twilight Zone”),
  • duchy i maszyny, wirtualne reprezentacje duchów w cyberpunku („Ghost in the Shell”, „Kod nieśmiertelności”, „Idoru” Williama Gibsona),
  • duchy Dalekiego (np. japońskie obake, bakemono, yūrei, kami) i Bliskiego Wschodu (np. arabskie dżinny ighule czy żydowskie dybuki),
  • duchy Europy i Ameryki (np. banshee, poltergeist, wendigo, strzyga, la llorona, lamia, etc.),
  • widma przeszłości („Noc żywych Żydów”),
  • widma przyszłości (science fiction – nauka i jej widma; widma zagłady USA i apokalipsy),
  • ghost-writing („Autor widmo”) i książki-widma („Książka bez tytułu”).

Abstrakty należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres e-mail: fenomenologiaduchow@gmail.com do 15 sierpnia 2015 roku. Do abstraktu należy dołączyć krótką notę biograficzną zawierającą afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy. Objętość abstraktu wraz z biogramem nie powinna przekroczyć dwóch stron znormalizowanego maszynopisu (maksymalnie do 600 słów).

Opłata konferencyjna (pokrywająca catering, przygotowanie materiałów dla uczestników oraz publikację pokonferencyjną) wynosi 450 zł (350 zł dla studentów, doktorantów i osób uczących się).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://upiory2015.wordpress.com.