facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

V FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH

logo V Festiwal Filmów Kultowych, odbywający się pod honorowym patronatem Kazimierza Kutza oraz Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka, rozpoczął się w niedzielę 19 maja i potrwa niemal do końca miesiąca (do 30 maja). Jednym z kilku współorganizatorów imprezy jest Uniwersytet Śląski, a w szczególności - Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. Festiwal Filmów Kultowych stanowi prezentację zróżnicowanych pod wieloma względami dzieł sztuki filmowej, z uwzględnieniem pozycji, które cieszą się dużą popularnością wśród publiczności - niekoniecznie masowej. Prezentowany jest dorobek wielkich indywidualistów kina artystycznego - twórców, którzy wypracowali charakterystyczny język odautorskiego przekazu, obecny w kolejnych dziełach podejmujących trudne tematy za pomocą nietuzinkowych rozwiązań formy. Obok dzieł kina fabularnego organizatorzy proponują również docenione przez krytykę filmy dokumentalne, niezależne i amatorskie. Całokształt działań programowych konsultowany jest z filmoznawcami oraz instytucjami kulturalnymi i filmowymi naszego regionu. Wykłady oraz część merytoryczna Festiwalu opracowana i prowadzona jest przez pracowników naukowych Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Ceny biletów: Projekcje - Scena Gugalander oraz Kino Światowid - 10 PLN Wszystkie pozostałe wydarzenia festiwalu – wstęp bezpłatny.
PROGRAM FESTIWALU: Niedziela, 19 maja 22.00 Plac Sejmu Śląskiego Projekcja plenerowa. Kultowy duet. Maklakiewicz & Himilsbach: „Wniebowzięci”, „Jak to się robi” reż. A. Kondratiuk Poniedziałek, 20 maja 14.00 Klub Filmowy „Silesia” - „Moje kino kultowe” F. Netz: „ Na wylot” reż. G. Królikiewicz 16.30 Teatr Korez, GCK: Kino młodych „ Jutro będzie niebo” reż. J. Marszewski 18.30 Scena Gugalander: „Pi” reż. D. Aronofsky 20.30 Scena Gugalander: „Samotni” reż. D. Ondricek 22.45 Kino Światowid: „Upadłe anioły” reż. W. Kar-Wai Wtorek, 21 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia” - „Moje kino kultowe” P. Zawojski - „Żywot Mateusza” reż. W. Leszczyński 16.30 Teatr Korez, GCK: Kino młodych „Bellissima” reż. M. Urbański 18.30 Jazz Club Hipnoza: Pokaz sztuki VIDEOARTU 20.30 Scena Gugalander: „Mechaniczna pomarańcza” reż. S. Kubrick 22.45 Kino Światowid: „Odyseja kosmiczna 2001” reż. S. Kubrick Środa, 22 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia - „Moje kino kultowe” S. Janicki -„Rysopis” reż. J. Skolimowski 16.30 Teatr Korez ,GCK: Kino młodych „Blokersi”, „Rugbiści” reż. S. Latkowski. Spotkanie z reżyserem. 18.30 Scena Gugalander: „1900: Człowiek Legenda” reż. G. Tornatore 20.30 Scena Gugalander: „Śmiertelnie proste” reż. J&E Coen 22.45 Kino Światowid: „Nagi lunch” reż. D. Cronenberg Czwartek, 23 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia - „Moje kino kultowe” J. F.Lewandowski - „Zmory” reż. W. Marczewski 16.30 Teatr Korez GCK: Kino młodych: „Patrzę na Ciebie Marysiu” reż. Ł. Barczyk 18.30 Scena Gugalander: „Europa” reż. L. von Trier 20.30 Teatr Korez, GCK: „Kino akcji społecznych” prezentuje Fundacja Komunikacji Społecznej 22.45 Kino Światowid: „Underground” reż. E. Kusturica Piątek, 24 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia” - „Moje kino kultowe” A. Gwóźdź - „Pętla” reż. W. Hass 16.30 Teatr Korez, GCK: Kino młodych „Inferno” reż. M. Pieprzyca. Spotkanie z reżyserem. 18.30 Scena Gugalander: „Crash” reż. D. Cronenberg 20.30 Scena Gugalander: „Intymność” reż. P. Chereau 22.45 Kino Światowid: „Drżące ciało” reż. P. Almodovar Sobota, 25 maja 18.30 Scena Gugalander: „Buena Vista Social Club” reż. W. Wenders 20.30 Scena Gugalander: „Fucking Amal” reż. L. Moodysson 22.45 Kino Światowid: „Tabu” reż. N. Oshima Niedziela, 26 maja 18.30 Jazz Club Hipnoza: Kino nieme 20.30 Scena Gugalander: „Biegnij Lola biegnij” reż. T. Tykwer 22.00 Plac Sejmu Śląskiego - projekcja plenerowa: filmy M. Piwowskiego: „Nóż w głowie Dino Baggio”, „A jednak olimpiada w Zakopanem”, „Krok” Poniedziałek, 27 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia”: „Moje kino kultowe” U. Biel - „Niedzielne igraszki” reż. R. Gliński 16.30 Teatr Korez, GCK: Przegląd etiud studenckich WRiTV UŚ 18.30 Scena Gugalander: „Ukryte pragnienia”, B. Bertolucci 20.30 Scena Gugalander: „Amelia” reż. J-P Jeunet 22.45 Kino Światowid: „Studnia” reż. S. Lang Wtorek, 28 maja 14.00 Klub Filmowy„Silesia”: „Moje kino kultowe” T. Miczka -„Gdzie jest generał” reż. T. Chmielewski 16.30 Teatr Korez, GCK: Przegląd etiud studenckich PWSFTViT Łódź 18.30 Jazz Club Hipnoza: „Kultowe animacje: Manga” 20.30 Scena GuGalander: „Taxi 2” reż. G. Krawczyk 22.45 Kino Światowid: „Mullholand Drive” reż. D. Lynch Środa, 29 maja 16.30 Teatr Korez, GCK: Dokument na wesoło: „Bara Bara” reż. M. Zmarz-Koczanowicz, „Sexopolo” reż. E. Porembny 18.30 Scena Gugalander: „Aż na koniec świata” reż. W. Wenders 20.00 Scena Gugalander: „Tango” reż. C. Saura 22.45 Kino Światowid: „Spragnieni miłości” W. Kar-Wai Czwartek, 30 maja 16.30 Teatr Korez, GCK: Kultowy duet. Filmy dokumentalne: „Zbigniew Maklakiewicz” reż. Ł. Kos, „Himilsbach - prawdy, bujdy, czarne dziury...” reż. S. Manturzewski 18.30 Scena Gugalander: „Amores Perros” reż. A. Inarritu 20.30 Jazz Club Hipnoza: Film - muzyka- eksperyment „Pillow book” P. Greeneway 22.00 Projekcja plenerowa. Kultowy duet. Maklakiewicz & Himilsbach. „Dziewczyny do wzięcia”, „Hydrozagadka”, „Pies” reż. A. Kondratiuk. Po projekcjach w Kinie Światowid zapewniony jest transport do miasteczka akademickiego w Katowicach Ligocie.