facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

NAGROBEK CIOTKI CILI NOMINOWANY DO LITERACKIEJ NAGRODY NIKE

Stefan Szymutko: Nagrobek ciotki Cili

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego najnowsza książka Stefana Szymutki, zatytułowana: Nagrobek ciotki Cili, znalazła się wśród 20. najlepszych polskich publikacji ubiegłego roku - nominowanych do Literackiej Nagrody Nike, przyznawanej już po raz szósty dzięki fundacji "Gazety Wyborczej" i Nicom Consulting. Listę nominacji ogłoszono drugiego dnia odbywających się od środy w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki 47. Międzynarodowych Targów Książki. Książka Stefana Szymutki otrzymała już honorową nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych Książka Wiosny 2001, organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, Radio "Merkury", Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Księgarnię Naukową Podgórna. Dr Stefan Szymutko jest pracownikiem Zakładu Historii Literatury Poromantycznej w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Wydana w kwietniu 2001 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego książka zawiera cztery eseje, które łączy zasadnicza tematyka: związek myśli, literatury z egzystencją. Tytułowy esej autor poświęcił relacji między pamięcią i jednostkowym istnieniem: opisuje zapominanie jako wyrażenie zgody człowieka na unieważnienie własnej historyczności; ze świadomością naiwności sprzeciwu autor broni racji odmowy. Moja babka, mój dziadek, nasza samotność opowiada o sposobie istnienia przeszłości, której już nie ma: autor podejmuje próbę włączenia refleksji o śmierci w przeżywanie życia. Chłopcy z Cimoka. Opowieść nierozwojowa to dzieje pokolenia, któremu przyszło żyć w cywilizacyjnej zmianie, wyrzekać się własnej kultury; centralnymi problemami są tu: jednostkowość istnienia, zapoznawanie zmysłowości doświadczania świata, zmaganie się z jałowością słowa. Zamyka książkę Pożegnanie, poświęcone uzależnieniu bytu od niebytu i walce człowieka z nicością jako narzędzie idei życia. Eseje Stefana Szymutki okalają szkice Tadeusza Sławka i Krzysztofa Uniłowskiego. Podjęcie przez nich dialogu z autorem przekształca Nagrobek ciotki Cili w dyskusję o sprawach najważniejszych. Tytuły siedmiu książek-finalistek tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Nike poznamy we wrześniu, a laureata konkursu - na początku października. Decyzję o przyznaniu Nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia, i do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. Celem organizatorów jest promocja literatury polskiej, że szczególnym zwróceniem uwagi na powieść, jednak w konkursie mogą startować książki należące do różnych gatunków literackich, również autobiografie, eseje, pamiętniki - wydane w roku poprzedzającym rok edycji nagrody, a zgłoszone przez wydawców lub członków jury. Laureat otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły oraz czek, którego wartość w każdej kolejnej edycji wzrasta o 10 tys. zł. (w tym roku będzie to 100 tys. zł.). Dotychczas nagrody Nike otrzymały: w 1997 roku Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego, w 1998 roku Piesek przydrożny Czesława Miłosza, w 1999 roku Chirurgiczna precyzja. Elegie i piosenki z lat 1995-1997 Stanisława Barańczaka, w roku 2000 Matka odchodzi Tadeusza Różewicza, a rok temu Pod Mocnym Aniołem Jerzego Pilcha. Zainteresowanych osobą i twórczością Stefana Szymutki odsyłamy do listopadowego numeru Gazety Uniwersyteckiej.