facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH "WPROST"

okładka W poniedziałkowym numerze "Wprost" czytelnicy tygodnika znajdą dodatek specjalny z wynikami dziewiątej edycji rankingu szkół wyższych. W zestawieniu szkół publicznych Uniwersytet Śląski znalazł się na 9. miejscu (czyli o jeden stopień niżej w stosunku do roku poprzedniego), uzyskując 89 punktów na 100 możliwych (o 0.25 punktu wyprzedza nas UMCS w Lublinie). Uniwersytet Śląski jako całość (a chodzi właściwie o cieszyński Wydział Pedagogiczno-Artystyczny oraz Wydział Radia i Telewizji) został także ujęty w osobnym rankingu uczelni plastycznych, muzycznych, teatralnych i filmowych, gdzie zajął 18. miejsce (podobnie jak przed rokiem i przed dwoma laty). Na tej samej pozycji znalazła się razem z nami Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorzy rankingu kierowali się czterema głównymi kryteriami: 1. ocena „zaplecza intelektualnego” szkoły, 2. ocena procesu kształcenia, 3. ocena szans kariery zawodowej, 4. ocena warunków socjalnych studiowania. Uzupełnieniem rankingu są zestawienia zatytułowane: Gdzie studiować?, poświęcone najpopularniejszym kierunkom studiów. Poniżej wyniki rankingu:
KIERUNEK STUDIÓWMIEJSCE
2002(2001)
OCENA ŁĄCZNA
(max. 100pkt.)
JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA
maks. 50 pkt.)
RYNKOWA WARTOŚĆ DYPLOMU
(maks 50 pkt.)
prawo6(5)874344
socjologia i psychologia4 (6)864442
nowoczesne technologie(informatyka, elektronika, inżynieria materiałowa)12 (12)753837