Wykład "Kości i pióra - nasze spojrzenie na ewolucję dinozaurów"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Kości i pióra - nasze spojrzenie na ewolucję dinozaurów połączony z projekcją filmu "Dinozaury żyją 3D", organizowany w ramach XVI cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 kwietnia o godz. 16.00 w kinie Orange IMAX w Katowicach przy ul. Gliwickiej 44. Osoby zainteresowane wykładem prosimy o kontakt: +32 359 1235, cscs@us.edu.pl Program wykładów CSCS na II semestr.doc O wykładzie: Jednym z najbardziej zadziwiających faktów dotyczących dinozaurów jest ten, że statystyczny ekspert w dziedzinie biologii gadów kopalnych ma nie więcej niż 10 lat. Jeśli nie wiesz, który dinozaur miał najdłuższą szyję, który był najsilniejszy, a który miał pancerz na grzbiecie i ogonie - zapytaj znajomego przedszkolaka. Na pewno będzie wiedział. Niejeden dorzuci jeszcze nazwę łacińską, przynależność systematyczną a starszak może nawet miejsce odkrycia kości udowej. Zaskakująca jest fascynacja stworami, których - w odróżnieniu od owiec, świnek wietnamskich, kucyków - nie można pogłaskać i nakarmić z ręki w mini zoo, których nikt nigdy nie widział, a figurki do kolekcji powstają na wzór rekonstrukcji odtwarzanych na podstawie niekompletnych znalezisk paleontologicznych. Parki jurajskie, doliny dinozaurów, muzea historii naturalnej nieustannie szturmowane są przez tłumy zwiedzających, podczas gdy ogrody zoologiczne, pełne żywych, prawdziwych zwierząt, które widać, słychać i czuć, borykają się ze zbilansowaniem wydatków i wpływów ze sprzedaży biletów. W czym leży przyczyna wielkiego zainteresowania wymarłymi zwierzętami? Może w tym, że poprzez swoje rozmiary i przerażający wygląd większość z nich budzi lęk? Może w tym, że wszystko, co o nich wiemy jest "prawie na pewno", "najprawdopodobniej", "niewykluczone" oraz "wszystko na to wskazuje"? Coraz doskonalsze techniki datowania znalezionych fragmentów, coraz bardziej precyzyjne sposoby badania coraz mniejszych fragmentów zachowanej materii organicznej pozwalają jednak coraz bardziej uprawdopodabniać stawiane hipotezy. Ciągłość życia biologicznego, żywe skamieniałości - chodzące dowody ewolucji, pomagają w przeprowadzaniu analogii między zwierzętami żyjącymi dziś, a tymi, co wyginęły przed milionami lat. Tak jak dzisiaj - także i wtedy równowagę ówczesnych ekosystemów zapewniała obecność tych, co zjadały i tych, które były zjadane. Tak jak dziś, także i przed upadkiem nieszczęsnego meteorytu, każdy typ środowiska zasiedlony był przez najlepiej czujące się w nim gatunki, zdolne przetrwać, wydać potomstwo, nie dać się upolować i wyprzeć z zajmowanego terytorium. Trudno wyobrazić sobie księgę dżungli zaludnioną, czyżby wyłącznie? - dinozaurami... Wyobraźnia pięcio-, sześciolatka nie ma takich ograniczeń. Gdy fascynacja przetrwa - starszy o kilkadziesiąt lat przedszkolak, już jako paleobiolog, opublikuje kilka kolejnych, zadziwiających faktów z biologii gadów kopalnych, poruszających wyobraźnię kolejnych roczników maluchów, średniaków, starszaków... i niejednego rodzica. A ewolucja? Przecież umilające nam śpiewem letni poranek ptaki, to potomkowie dinozaurów! Ale przecież nikt nie patrzy na zjadanego kurczaka przez pryzmat Tyranozaura. A może należałoby zadając sobie na przykład pytanie, skąd się wzięły pióra?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS