Tom Oliphant na Uniwersytecie Śląskim

W poniedziałek 10 marca Instytut Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej Uniwersytetu będzie gościł jedną z najważniejszych postaci amerykańskich mediów – Toma Oliphanta. Gość Ambasady Stanów Zjednoczonych przyjedzie z wykładem, który wygłosi w sali 126 o godzinie 11:20. Spotkanie odbędzie się w Sosnowcu w budynku przy ul. Żytniej 10, sala numer 126 – organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Tom Oliphant zaczął pracować dla „Boston Globe”* w 1968 roku. Był przez lata głównym korespondentem w Waszyngtonie - opisał w sumie 10 prezydenckich kampanii wyborczych. Nie zajmował się tylko tematyką polityczną, był też jednym z trzech redaktorów, którzy w ramach specjalnego raportu opisali wstrząsający proces desegregacji w bostońskich szkołach, za co otrzymali wspólnie Nagrodę Pulitzera w 1975 r. Oliphant został też nagrodzony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Redaktorów Prasowych. Występował w wielu amerykańskich programach telewizyjnych: „Nightline”, „The News Hour with Jim Lehrer”, „Face The Nation”, „The Today Show”, „Good Morning America” oraz „CBS This Morning”. Został uznany przez „Washington Magazine” za jednego z dziesięciu najlepszych dziennikarzy politycznych i jednego z 50 najbardziej wpływowych w Waszyngtonie. W 1989 rozpoczął karierę publicystyczną – jego felietony ukazywały się dwa razy w tygodniu aż do 2005 r., kiedy to przeszedł na dziennikarską emeryturę. Natychmiast zajął się pisaniem książki, o jakiej marzył: „Praying for Gil Hodges”, gdzie opisał mistrzostwa Amerykańskiej Ligi Baseballa w 1955 r. i uwielbianą przez swoją rodzinę drużynę Brooklyn Dodgers. Oliphant urodził się w Nowym Jorku, kształcił się w La Jolla High School w Kalifornii, a w 1967 r. ukończył Uniwersytet Harvarda. Mieszka w Waszyngtonie wraz z żoną Susan Spencer, korespondentką CBS i trzema niezwykle utalentowanymi kotkami Edythe, Blanche i Veronicą Jean. * „The Boston Globe” jest czołową gazetą Nowej Anglii, mającą na swoim koncie 19 Nagród Pulitzera - w 2007 r. redakcja została wyróżniona za dziennikarstwo krajowe. Gazeta wychodzi w nakładzie ponad 385 000, a wydanie niedzielne – ponad 585 000. Właścicielem jest The New York Times Company.