Wykład "Tbilisi+30 - nowe światowe trendy w edukacji dla zrównoważonego rozwoju"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Tbilisi+30 - nowe światowe trendy w edukacji dla zrównoważonego rozwoju" organizowany w ramach XVI cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr Anna Kalinowska z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 lutego o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9. O wykładzie: "Sortujesz śmieci?! Chce ci się chodzić i szukać po osiedlu pojemników na plastik, papier, szkło czy coś tam jeszcze? Nie mów, że jesteś taki ekologiczny, przecież oni to i tak wszystko wrzucają potem do jednej śmieciarki i wywożą na to samo wysypisko co pozostałe śmieci!". "Po co wyrzuciłaś tyle kasy na energooszczędne żarówki? Nie dość, że źle działają na wzrok, to wcale nie są takie oszczędne, bo potrzebują znacznie więcej energii, żeby się zaświecić niż tradycyjne żarówki. Poza tym - zdajesz sobie sprawę, ile trzeba energii, żeby wyprodukować taką jedną żarówkę? I jeszcze potem nie możesz jej zwyczajnie wyrzucić, tylko trzeba ją zutylizować. Szkoda zachodu!". "Nie przesadzajmy z tymi jednorazowymi reklamówkami! Przecież nie wrzucę tego wszystkiego razem do jednej torby! Teraz te »jednorazówki« robią z takiej folii, która nie zanieczyszcza środowiska, nie wiesz? Bardziej zanieczyszczę środowisko, gdy będę ciągle prać te płócienne torby, takie niby ekologiczne!". "Nie żartuj, że jak obniżę sobie o 1 stopień temperaturę w mieszkaniu to zaraz uratuję puszczę amazońską. Przecież nie będę marznąć całą zimę! I tak palę w tym piecu, to co za różnica, czy będę mieć o ten jeden stopień więcej czy mniej, tyle samo gazów cieplarnianych wyjdzie mi z komina." Jak łatwo storpedować argumenty tych, którzy próbują przekonać do proekologicznych zachowań. W medialnym szumie rację ma każdy, czyli nikt, kogo więc ma obchodzić, co ja robię z moimi śmieciami, ile zużywam wody i gdzie i jak myję moje auto. Prawdziwym problemem jest globalna gospodarka, nie ja. To oni produkują ścieki, emitują dwutlenek węgla. Ich też dotyczy problem globalnego ocieplenia, zanik raf koralowych i kurczenie się połaci leśnych. Wszyscy chcemy żyć ekologicznie, właściwie: czemu by nie, tylko niech ktoś nam powie, jak to jest naprawdę, niech ktoś pomoże nam odróżnić pokrzykiwania "nawiedzonego zielonego" od naukowych argumentów. Niech ktoś tą ekologiczną edukację poprowadzi dla nas na tyle wiarygodnie, byśmy wiedzieli, czy ekologicznie jest palić drewnem w kominku czy węglem w piecu CO, czy mieć drewnianą podłogę, czy drewnopodobny plastik. Czy ekologiczny koszt wyprodukowania paneli słonecznych jest przewyższa aby na pewno skutków ogrzewania za pomocą tradycyjnych paliw? Takie wyjaśnienie, mocno uzasadnione merytorycznie, zrobione przez fachowca nie związanego z żadnym lobby producenckim, z pewnością pomoże mi zapakować do dużej płóciennej torby makulaturę, plastiki i szkło i wyruszyć na osiedle w poszukiwaniu trójkolorowych pojemników na tzw. "segregację".

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS