Wystawa fotografii "Modernizm katowicki - Karol Schayer i inni twórcy stylu"

Galeria Architektury SARP (ul. Dyrekcyjna 9) zaprasza od 22 stycznia (godz. 18.00) na wystawę fotografii "Modernizm katowicki - Karol Schayer i inni twórcy stylu", przygotowaną przez Koło Naukowe Estetyków, działające przy Uniwersytecie Śląskim. Wystawa jest kolejną odsłoną spojrzenia na katowicki modernizm (od 19 grudnia 2007 do 9 stycznia 2008 była prezentowana również w Galerii Altus). Wystawie będzie towarzyszył wykład poświęcony jednemu z nich - Karolowi Schayerowi, który między innymi zaprojektował pierwszy budynek Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ponadto w latach 50. i 60. XX wieku mieszkał i z powodzeniem tworzył w Libanie. Wykład poprowadzi George Joseph Arbid - architekt, absolwent Academie Libanaise des Beaux-Arts (Libańska Akademia Sztuk Pięknych) w Bejrucie. Uzyskał tytuł doktora projektowania na Harvard University Graduate School of Design USA. Autor pracy: "Practicing Modernism in Beirut: Architecture in Lebanon, 1946-1970". Dr Arbid jest obecnie w trakcie przygotowań do książki na temat Schayera. Wykłada na The American University w Bejrucie. Również sam projektuje. Autorami zdjęć są Beata Skrzypek oraz Paweł Pomykalski - studenci politologii UŚ, współtwórcy wystawy fortograficzno-historycznej, poświęconej dziedzictwu gospodarczemu i społecznemu rodziny von Ballestrem, która ma stałą ekspozycję w pałacu w Pławniowicach. W marcu 2008 wraz z Domem Współpracy Polsko - Niemieckiej wydadzą album także o Ballestremach. Na Uniwersytecie Śląskim opiekunem Koła Naukowego Estetyków jest dr Maria Popczyk. Organizatorami wystawy oraz wykładu są: Martyna Fołta oraz Sabina Urbaniak.