Wystawa fotografii „Katowicki modernizm"

Galeria Altus ma zaszczyt zaprosić na wystawę przygotowaną przez Koło Estetyków działające przy Uniwersytecie Śląskim, zatytułowaną „Modernizm katowicki”. Wystawa otwarta będzie od 19 grudnia do 9 stycznia 2008. To właśnie w Katowicach w XX-leciu międzywojennym nastąpił ogromny boom budowlany, który pozostawił po sobie architekturę utrzymaną w stylu funkcjonalistycznym. Dzięki temu miasto uważane było za jedno z najnowocześniejszych w Polsce. - Przygotowując wystawę chcieliśmy przypomnieć Katowicom ich największy architektoniczny dorobek. Warto pamiętać, że przed II wojną światową „Drapacz" przyciągał wielu turystów, nie tylko z Polski. Każdy przyjezdny chciał podziwiać panoramę miasta z położonego na poziomie 60 m tarasu widokowego, co w owym czasie było wysokością niewyobrażalną – mówią autorzy wystawy. Ilość tego typu budynków skumulowana w jednym miejscu jest rzadkością w całej Europie. W Polsce z Katowicami konkurować może jedynie Gdynia. Wiele spośród nich jest tak doskonałych architektonicznie, że dorównuje klasą europejskim realizacjom z tego okresu. Koniecznie trzeba zauważyć, że mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat, znajdujące się w nich mieszkania nadal uchodzą za bardzo atrakcyjne. W Katowicach architektura modernistyczna miała wydźwięk propagandowy. Po podziale Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy, ówczesnym włodarzom miasta zależało na pokazaniu siły polskiej części regionu. Po drugiej stronie granicy takich budynków nie stawiano. Dziś najważniejsze architektoniczne dziedzictwo artystyczne miasta stoi zapomniane i zaniedbane i kojarzy się zazwyczaj tylko z nieudanymi projektami blokowisk z lat 70-tych. Nazwiska twórców, takich jak Mieczysław Kozłowski, Stefan Bryła, Karol Schayer czy Tadeusz Michejda nikomu z niczym się nie kojarzą.. Koło Naukowe Estetyków działa przy Instytucie Nauk o Kulturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego i jest bezpośrednio związane z Zakładem Estetyki. Obecnie podejmuje problematykę przestrzeni miasta, czego efektem jest wystawa „Katowicki modernizm". Głównym jej organizatorem jest Martyna Fołta. Pozostali członkowie to: Dorota Bastek, Katarzyna Krawczyk, Iwona Słomak, Aneta Sochor.