Czy zgasną światła na Ziemi? - wykład

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Czy zgasną światła na Ziemi?, który odbędzie się 25 października. Wykład wygłosi dr Tomasz Rożek, dziennikarz i publicysta naukowy. Wykłady w ramach XVI cyklu Wybrane Problemy Ekologii i Ochrony Środowiska odbywają się zawsze w czwartki o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (ul. Bankowa 9). O wykładzie: Czymże jest problem globalnego oświetlenia, gdy przy stanie 1:0 dla piłkar-skiej narodowej reprezentacji Kazachstanu zamiera oświetlenie jednego z warszaw-skich stadionów? Zdezorientowani Goście i skonsternowani Gospodarze nie przesta-ją truchtać po boisku w oczekiwaniu, aż jupitery o tysiącach luxów umożliwią przed-stawicielowi FIFA podjęcie decyzji o wznowieniu spotkania i sytuacja wróci do normy. Normą jest rozświetlanie ciemności nocy za pomocą sztucznego światła. Jeszcze niedawno rytm ludzkiego życia wyznaczały zmieniające się pory roku oraz dzień z nocą. Wynalazki cywilizacji, dziś już historyczne, takie jak ognisko, lampa naftowa, latarnia gazowa, wreszcie żarówka, pozwoliły człowiekowi zanegować jedno z niezaprzeczalnych praw przyrody, podobnie jak stało się z przełamaniem siły cią-żenia czy oddychaniem setki metrów pod wodą. Niegdyś to Słońce wyznaczało rytm życia i pracy człowieka. Dziś elektryczność pozwala nawet regulować zegar biologiczny za pomocą dodatkowych naświetlań. Teraz jarzy się, migoce i lśni wszystko: od kiosku z gazetami po dworzec główny, od odpustowego lunaparku po lotnisko, od parkingu pod blokiem po szpital, od szyldu i neonu po skrzyżowanie. Na zapewnienie oświetlenia potrzebne są niewyobrażalne ilości energii. A oświetlenie otaczających nas ciemności to tylko niewielki ułamek naszych potrzeb energetycznych. Naukowe prognozy zapotrzebowania na paliwa kopalne nie napawają optymizmem. Wydajność alternatywnych źródeł energii nie wydaje się satysfakcjonująca. Czy zatem powróci-my do słonecznego zegara biologicznego? Czemu nie: przypomnimy sobie jak ciem-na jest noc, gdy nie mąci jej zbędne światło. Ale ciemność jest groźna, w ciemności szerzy się zło i wzrasta przestępczość. Boimy się mroku, pomimo że nauczyliśmy się go poskramiać - a może właśnie dlatego, że doświadczamy go niezwykle rzadko. Coraz rzadziej. Ciemność nocą to także rezygnacja ze wszystkich udogodnień cywili-zacyjnych, dla funkcjonowania których niezbędna jest energia elektryczna. Czy jest jeszcze możliwym, aby się bez tego obyć? "Wyłącz zbędą żarówkę" - wygląda na to, że ten apel nigdy, poczynając od czasów Thomasa Alvy Edisona, nie był bardziej aktualny niż obecnie. Apelują o to ekolodzy, naukowcy a nawet astronomowie, którym ziemskie sztuczne światło za-ciemnia obraz rozgwieżdżonego nieba i przeszkadza w obserwacjach. A także kibice, którzy pragnęliby, aby przerwy w zasilaniu jupiterów nie były częstszym zjawiskiem niż pełny blask reflektorów, równy blaskowi zwycięskiej drużyny.

(opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS)

O wykładowcy: dr Tomasz Rożek - fizyk i dziennikarz naukowy, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych - Naukowi.pl. Koordynator projektu Śląskiej Kawiarni Naukowej tworzonej wspólnie przez Uniwersytet Śląski i National Geographic.
word Tematy następnych wykładów