AKADEMICKA HARMONIA NA 43 FESTIWALU CHÓRALNYM W MONTREUX

Akademicki Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia działający pod przewodnictwem dr Izabeli Zieleckiej-Panek, wziął udział w tegorocznym 43 Festiwalu Chóralnym Montreux, który odbywał się w dniach od 10 do 14 kwietnia w Szwajcarii. Konkurs miał miejsce w Teatrze Vevey, podczas gdy rozdanie nagród i koncert galowy odbył się w prestiżowym, łączącym prostotę i wyrafinowaną elegancję Audytorium Strawińskiego. Uczestnictwo w ww. festiwalu było niezapomnianą okazją spotkania i śpiewania wśród wielu znakomitych chórów z całego świata. W tym roku międzynarodowe jury za najlepszych uznało filipiński chór "Imusicapella". Harmonia, wraz z Belgią, Norwegią i Włochami, została oceniona jako chór dobry i z wysokim wynikiem "bien" wróciła do Cieszyna, by przygotowywać się do kolejnych koncertów i konkursów. O tym jak chórzyści spędzili czas w Szwajcarii opowiada Anna Trzcionka : "Teatr i audytorium nie były oczywiście jedynymi miejscami, w których śpiewaliśmy. Ludzie bezpośrednio związani z muzyką cierpią na jedną przypadłość: śpiewają wszędzie. Tak też stało się w Szwajcarii, a właściwie jeszcze w Polsce, gdyż podróż upłynęła nam m.in. na muzykowaniu przy dźwiękach akordeonu, gitary i skrzypiec. Jednym słowem: śpiewaliśmy gdzie się tylko dało - nagrywaliśmy audycję dla szwajcarskiej stacji radiowej "Chablais", w zwiedzanych kościołach i Zamku Chillon sprawdzaliśmy akustykę ich wnętrz, mieliśmy również okazję śpiewać nie do kotleta a do sera w fabryce szwajcarskiego sera Gruyere. Pobyt w Szwajcarii był świetną okazją zaśpiewania w szeregach najlepszych światowych chórów oraz możliwością poznania podziemnych i nadziemnych zakątków francuskojęzycznej części tego kraju. Warto było poświęcić wiele godzin prób, aby znaleźć się w takim miejscu, poczuć klimat wielkiego świata i z bagażem cudownych wspomnień wrócić do ojczystych stron. Wniosek ze szwajcarskiej przygody jest jeden, może banalny ale jakże wymowny: muzyka nie zna granic!".