POSIEDZENIE POLSKO-SŁOWACKIEJ GRUPY DS. EDUKACJI I WYMIANY MŁODZIEŻY

W dniach 23-25 maja 2007 odbyło się w Bukowinie Tatrzańskiej kolejne posiedzenie Polsko-Słowackiej Grupy ds. Edukacji i Wymiany Młodzieży Polsko-Słowackiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Delegacji polskiej przewodniczyła Pani Emilia Marta Lipińska, radca ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej, współprzewodnicząca Polsko-Słowackiej Grupy Roboczej ds. Edukacji i Wymiany Młodzieży. Delegacji słowackiej przewodniczyła Pani Katarzyna Ondrasova, dyrektor departamentu w Ministerstwie Szkolnictwa Republiki Słowackiej, współprzewodnicząca Słowacko-Polskiej Grupy Roboczej ds. Edukacji i Wymiany Młodzieży. Głównym tematem posiedzenia grupy było omówienie współpracy polskich i słowackich szkół wyższych w regionie pogranicza, ocena tej współpracy w kontekście tworzenia europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego. W trakcie posiedzenia przedstawiciele uniwersytetów zaproponowali utworzenie sieci polskich i słowackich uniwersytetów z rejonu pogranicza pod nazwą: "Polsko-Słowackie Forum Edukacji i Wymiany Myśli Akademickiej". Program Forum ma na celu wspieranie nauczania języka słowackiego w uczelniach polskich i polskiego w uczelniach słowackich, utworzenie programu wspomagającego wymianę studentów oraz młodych pracowników nauki. W spotkaniu wzięli udział oprócz przedstawicieli Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Techniczno Humanistycznej z Bielska-Bialej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Sanoka, Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza, Wyższa Szkoła Zarządzania Gospodarką Regionalną i Turystyką w Kielcach, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna z Krakowa, Akademia Pedagogiczna z Krakowa, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Targu, obecny był też przedstawiciel Uniwersytetu Śląskiego z Katowic.