NA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY...

Klub Gaja Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład, który wygłosi Jacek Bożek (Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" w Wilkowicach), pt.: "Na straży ochrony przyrody - działalność Klubu Gaja". Spotkanie odbędzie się 24 maja 2007 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przy ul. Bankowej 9. O wykładowcy: Jacek Bożek - założyciel, prezes i lider Klubu Gaja. Założyciel Gaya Club w Wielkiej Brytanii, którego jest dyrektorem. Twórca programu edukacji społecznej "Droga Wojownika Gai", redaktor książki i audycji radiowej pod tym samym tytułem. Współautor książek "Jak uratować rzekę" oraz "Człowiek i pies. Zwierzę nie jest rzeczą". Redaktor naczelny biuletynu "Wisła Fax". W latach 80. był wydawcą biuletynu "Wolny Tybet". Koordynator Ogólnopolskiej Kampanii "Teraz Wisła", która otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Tworzy spektakle i wydarzenia, np.: "Prezentacja", "Dzika rzeka w sercu Europy", "Krótka historia o Pegazie, który był Aniołem". Przewodniczący Społecznego Komitetu Ekorozwoju Bielska-Białej. Stypendysta i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych "ASHOKA". O jego pracy i osobie powstał film dokumentalny "Przestrzeń Wolności". Laureat nagród indywidualnych i zbiorowych. W kwietniu 2002 roku otrzymał honorowy tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za rok 2001. Tą prestiżową nagrodę przyznano pod patronatem Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra środowiska, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewody Mazowieckiego. (oprac. na podstawie strony: http://www.klubgaja.pl/zespol/ O wykładzie: "Dzieci i ryby głosu nie mają". Cyniczne porzekadło w dużym stopniu straciło już na aktualności. Najnowsze metody wychowawcze, edukacja społeczna, wzmacnianie poczucia własnej tożsamości przywróciły dzieciom głos - i to nie lada donośny! Gorzej z rybami. Wszystko wskazuje na to, że te się nigdy nie dopchają do mównicy. Podobnie - żaby, ślimaki, motyle czy pomnikowe drzewa. Owszem, są istoty, które przodują w przekazie niewerbalnym: swą niedolą, smutnymi oczami i rozdzierającym skomleniem chwytają za serce, jak zamknięte w ciasnym kojcu lub uwiązane do drzewa psy, czy umierające konie w transporcie TIRem. Na szczęście są tacy, którzy wstawiają się i za tymi cierpiącymi "spektakularnie", jak i tymi niepozornymi, których krzyk ginie w zgiełku codzienności, a ich samych ubywa i ubywa. Są tacy, którzy uświadamiają nam, którym pęd współczesnego życia nie pozwala na chwilę refleksji, że "Zwierzę nie jest rzeczą", że rzeka żyje własnym życiem, które tli się często wątłym płomykiem, ale może rozbłysnąć silniej, gdy adoptują ją dzieci lub młodzież z pobliskiej szkoły, a park miejski jest miejscem pięknym i pełnym przyrodniczych niespodzianek, które można odkryć. Klub Gaja, w którym zasiadają ci, którym się chce zawalczyć o najdrobniejszą nawet krzywdzoną istotę, od 1989 roku podejmuje nie tylko wspomniane wyżej działania. Członkowstwo w nim niewiele jednak ma wspólnego z dostojnym "zasiadaniem". Ludzie Klubu Gai na czele z Jackiem Bożkiem są wciąż w ruchu, organizując jednorazowe akcje i happeningi oraz długoterminowe, cykliczne działania chroniące zarówno doczesność dzieci Gai, jak i każące spojrzeć w przyszłość nam, członkom gnuśnego klubu społeczeństwa konsumpcyjnego. Może dzięki temu coraz chętniej pozwalamy nakierowywać swój wzrok na problemy przyrody, gdy zachęcają nas do tego "spokesmani" pstrągów, płoci, drobnych rzecznych uklei i. wigilijnych karpi. (opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS)