O LICZYDŁACH GÓRSKICH W KATOWICACH

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład, który wygłosi dr Jerzy Parusel (Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Katowice), pt.: "Reliktowa kolonia roślin górskich w rezerwacie 'Ochojec' - 25 lat koegzystencji z miastem Katowice". Spotkanie odbędzie się 17 maja 2007 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przy ul. Bankowej 9. O wykładowcy: dr Jerzy Parusel - doktor nauk przyrodniczych, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach (wcześniej dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego). Twórca rezerwatu "Ochojec" w Katowicach powołanego dla ochrony stanowiska liczydła górskiego, gatunku bardzo rzadkiego na nizinach. O wykładzie: Rozwój miast nie sprzyja zazwyczaj zachowaniu obszarów leśnych. Im bliżej podchodzą bloki mieszkalne, siedziby firm, parkingi, tym szybciej wycofuje się las, niepostrzeżenie, ale skutecznie oddając pola nowym osiedlom, potem całym dzielnicom. Rzadko udaje się zachować równowagę pomiędzy ekspansywnym miastem a jego "zielonymi płucami". W Katowicach, pomiędzy dwiema liniami kolejowymi, nieopodal ruchliwej trasy samochodowej, nieomal w samym centrum wielkiego miasta zachował się wbrew wszelkim regułom niewielki obszar leśny. Jest częścią większego kompleksu Lasów Murckowskich i być może to uratowało go przed degradacją, w najlepszym przypadku do roli miejskiego parku. Ciągle, dzielnie pełni swoją rolę "zielonych płuc" miasta. Mimo że powierzchnia jego jest niewielka to skrywa w sobie niepowtarzalne bogactwo, unikalną w skali Górnego Śląska przyrodniczą perełkę - rośnie tu Streptopus amplexifolius, piękna, rzadka roślina z rodziny liliowatych, której polska nazwa liczydło górskie jednoznacznie określa miejsce jej naturalnego występowania. Choć w górach też nie jest pospolita. Dla ochrony liczydła, a może bardziej dla ochrony jego unikalnego siedliska, fragment lasu w dolinie rzeczki Ślepiotki objęto ochroną rezerwatową. Istniejący od 25 lat rezerwat Ochojec jest rzadkim przypadkiem pokojowej koegzystencji wielkiej metropolii i niemal nienaruszonej przyrody. W rezerwacie Ochojec liczydłu towarzyszą bowiem liczne inne rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Rzeczka Ślepiotka po 25 latach od odkrycia i opisania jej przyrodniczych walorów ma dziś szansę stać się "śląską Rospudą". To apokaliptyczne porównanie oznacza, iż w planach rozwoju infrastruktury drogowej Katowic pojawiła się droga przecinająca rezerwat Ochojec. Pokojowe współistnienie mieszkańców miasta i mieszkańców lasu, urzędników i przyrodników, spacerowiczów i zmotoryzowanych postawione zostało pod znakiem zapytania. Czyżby jubileusz 25-lecia istnienia rezerwatu miałby być ostatnim? Niestety, liczydło górskie w tym sporze ma najmniej do powiedzenia i może tylko liczyć na ludzką wrażliwość na piękno przyrody. (opracowanie CSCS - dr Agnieszka Babczyńska)