KONCERT TOMSONA HIGHWAYA

W piątek 11 maja odbędzie się przedstawienie muzyczno-teatralno-kabaretowe wybitnego kanadyjskiego artysty Tomsona Highwaya pt. "Co się przydarzyło Żonie Boga? Gdzież do Diabła Ona się Podziała?". Koncert odbywa się w ramach Dni Kultury Kanadyjskiej, których organizatorem jest Centrum Studiów Kanadyjskich oraz Instytut Kultury i Literatury UŚ. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19:00 w Art Café Muza w Sosnowcu przy ul. Warszawskiej 2. Tomson Highway zaprezentuje „czytanie / śpiewanie swoich tekstów w formie kabaretowej”. Przedstawienie to jest hitem na scenach kanadyjskich i europejskich. Highwayowi, który zagra na fortepianie, towarzyszyć będą aktorka i piosenkarka, Patricia Cano oraz saksofonista, Patryk Zdebik. Tomson Highway (przedstawiciel Pierwszego Narodu Kri, z rezerwatu Brochet w północno-zachodniej części Manitoby, syn myśliwego), autor sztuk teatralnych, musicali i powieści, pianista, kompozytor i działacz społeczny. Jest jednym z najznakomitszych rdzennych Kanadyjczyków, który zdecydował o kształcie rozwoju teatru autochtonicznego zarówno w kraju, jak i na całym świecie. W roku 1994 został uhonorowany Orderem Kanady (Order of Canada), najwyższym cywilnym odznaczeniem tego kraju. Czasopismo Maclean's wymieniło go jako jednego ze stu najważniejszych ludzi w historii Kanady. Tomson Highway posługuje się trzema językami: kri, angielskim i francuskim. Kształcił się jako klasyczny pianista oraz wszechstronny muzyk pod okiem wielu wybitnych nauczycieli, m.in. pianistów Williama Aide, Antona Kuerti oraz kanadyjskiego kompozytora Roberta Turnera. Posiada dyplom University of Western Ontario w Londynie. Po ukończeniu trzydziestego roku życia rozpoczął znakomitą karierę w teatrze pisząc liczne sztuki oraz pomagając założyć Native Earth Performing Arts, pierwszą kanadyjską rdzenną grupę teatralną w Toronto, której dyrektorem artystycznym był przez sześć lat. Jego nagrodzone sztuki, Dry Lips Oughta Move to Kapuskasing, The Rez Sisters, The Sage, The Dancer and the Fool , Annie and Old Lace i Ernestine Shuswap Gets Her Trout, otworzyły przestrzeń i rynek dla teatru rdzennego w Kanadzie. Przetłumaczone na wiele języków, sztuki te jednocześnie pokazały światu rzeczywistość pierwszych mieszkańców Kanady. Są przedmiotem dyskusji w szkołach i na uniwersytetach na całym świecie, a ich teksty zamieszcza się w antologiach obok prac takich autorów jak Tennessee Williams, Berthold Brecht i Harold Pinter; były wystawiane na scenach całego świata: na festiwalu teatralnym w Edynburgu, w Nowym Jorku, czy w Tokyo. Dry Lips Oughta Move to Kapuskasing to pierwsza i jak dotąd jedyna sztuka w historii kanadyjskiego teatru, która została wystawiona w całości w legendarnym teatrze Royal Alexandra Theatre w Toronto (gdzie między innymi występowały takie sławy przemysłu rozrywkowego jak Laurence Olivier, Vivien Leigh i Jayne Mansfield), budząc entuzjazm i bijąc rekordy kasowe. Pierwsza powieść Thomsona Highwaya, Kiss of the Fur Queen, została opublikowana w roku 1998 i wkrótce nominowana do kilku prestiżowych nagród literackich. Highway jest także autorem trzech dwujęzycznych książek dla dzieci, napisanych w języku Kri i angielskim, oraz książki dotyczącej rdzennej mitologii. Jako pisarz rezydował m. innymi przy Uniwersytecie w Toronto, University of British Columbia oraz Concordia University. W latach 2006 i 2007 był zaproszony jako Visiting Professor do Brandon University Faculty of Arts. Cena biletów: 15 zł i 9 zł (w zależnosci od miejsca). Bilety są do nabycia w sekretariacie anglistyki przy ul. Żytniej 10 w Sosnowcu oraz w Art Cafe Muza przy ul. Warszawskiej 2.