ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY-WYZWANIE WSPÓLNEJ EUROPY

19 kwietnia 2007 r. o godz. 16.00 Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład prof. dr. hab. inż. Stefana Kozłowskiego "Rozwój zrównoważony - wyzwanie wspólnej Europy", organizowany w ramach XV cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przy ul. Bankowej 9. O wykładzie: Najbardziej "zużycie" widać tam, gdzie problem dotyczy źródeł energii. Mamy, generalnie, świadomość, że jesteśmy pokoleniem konsumującym energię - w każdej jej formie - w zawrotnym tempie. Ze względu na dostęp do jej źródeł piętrzymy konflikty międzynarodowe, szantażujemy się globalnie baryłkami ropy, rurociągami, polami naftowymi i złożami węgla. Szacujemy ich zasoby na kilkanaście, kilkadziesiąt lat do przodu. Ile w tym czasie wymieni się ludzkich pokoleń? Cztery, osiem? To zbyt daleka przyszłość, aby warto było poświęcać jej uwagę. Nas zazwyczaj interesuje pokolenie nie dalsze, niż naszych wnuków... Naszymi praprawnukami i ich prawnukami zainteresowali się ekolodzy zajmujący się ekorozwojem, nazywanym czasem u nas zamiennie - rozwojem zrównoważonym. Każą nam oni zawczasu powstrzymać pęd, aby im coś zostawić. Zostawić - nie tyle kilka milionów ton węgla, czy baryłek ropy. Zostawić przyrodniczy potencjał pozwalający im, na jego bazie, sięgnąć po energię nam, dotychczas, niedostępną. Zostawić zasób wód nadających się do picia, obszarów nadających się do obsiania lub obsadzenia nowymi (?) odmianami warzyw, owoców i zbóż. Jak dalece jednak możemy przewidzieć potrzeby naszych sukcesorów? Czy wolno nam oceniać ich aspiracje poprzez pryzmat własnych potrzeb? Czy nie zapędzimy się w zaułek nie dający im wyboru poza jedną możliwą, pozostawioną im drogą? Czy przekazany im posag nie stanie się cyrografem? Jeżeli ekorozwój, czy też rozwój zrównoważony, nie jest wyłącznie utopią, trzeba przeprowadzić go fachowo, delikatnie i z wyczuciem, żeby nie przedobrzyć. I musi się to udać bez konsultacji z zainteresowanymi... (opracowanie CSCS - dr Agnieszka Babczyńska) O wykładowcy: Prof. dr hab. inż. Stefan Kozłowski - geolog specjalizujący się w ekologii i ochronie środowiska. Był ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za czasów rządów Jana Olszewskiego, a później doradcą Lecha Wałęsy. Przewodniczący Komitetu "Człowiek i Środowisko" oraz członek Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus" PAN. Przez lata związany z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego w Falentach. Autor licznych publikacji z dziedziny ekorozwoju m.in.: "W drodze do ekorozwoju", "Ekorozwój. Wyzwanie XXI wieku", "Ochrona środowiska: Unia Europejska - Polska" czy też "Przyszłość ekorozwoju".