KONCERT NA ŚWIĘTO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

afisz 8 czerwca 2006 roku Uniwersytet Śląski obchodzi 38. rocznicę swego powołania. Uczelnia co roku świętuje jubileusz uroczystym Koncertem Akademickim w Filharmonii Śląskiej. Tegoroczny koncert odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 18.00. Wystąpią: Justyna Bachowska (sopran) oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. Prof. zw. dr hab. Marek Szczepański z Wydziału Nauk Społecznych UŚ wygłosi wykład Między domem a kosmosem. Ojczyzny prywatne a system światowy. Do udziału w koncercie zapraszani są pracownicy i studenci Uniwersytetu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy śląskich uczelni wyższych, parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk kulturalnych, naukowych i duchowieństwa. Koncert zgodnie z tradycją składa się z dwóch części: wystąpienia-wykładu zaproszonego gościa honorowego, którym każdorazowo jest wybitny profesor Uniwersytetu, oraz koncertu kameralnego. Ideą koncertów od początku było przekonanie, iż Uniwersytet winien być miejscem dialogu. Przesłaniem tych spotkań jest stworzenie aury wspólnej wędrówki myśli między wieloma dziedzinami życia, takimi jak nauka, kultura i sztuka czy polityka. Program koncertu: Wolfgang Amadeusz Mozart - Uwertura do opery Apollo et Hyacinthus seu Hyacinthi Metamorphosis KV 38 Motet Exsultate, jubilate F-dur KV 165 Uwertura do opery Bastien und Bastienne KV 50 Divertimento Ein musikalischer Spass KV 522 Symfonia A-dur nr 29 KV 201 Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Massimiliano Caldi (Włochy), laureat VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w 1999 roku, jednocześnie I gościnny dyrygent Śląskiej Orkiestry. Koncert zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół UŚ. Biletami na koncert dysponują: dziekani wydziałów, związki zawodowe, Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej i Kanclerz.