XXXIV GIEŁDA MINERAŁÓW

XXXIV Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów Skał i Skamieniałości odbędzie się w sobotę i niedzielę 6 i 7 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, w Sosnowcu przy ul. Będzińskiej 60. Organizatorem wystawy jest Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi oraz Wydział Nauk o Ziemi UŚ. Oprócz polskich okazów bursztynu, gipsów, blendy cynkowej czy jurajskich amonitów, jak zawsze zostaną zaprezentowane kolekcje rzadkich minerałów z różnych złóż na świecie. Będzie można zobaczyć meteoryty, opale, korundy, szafiry, granaty i złoto, a także perły, trylobity, małże i inne skamieniałości. Jubilerzy z różnych zakątków kraju zaprezentują wyroby ze srebra, złota, bursztynu oraz kamieni szlachetnych. Interesujące będą także ekspozycje muszli i wyrobów galanteryjnych ze skał i minerałów ozdobnych.
Wystawie będzie towarzyszyć sesja popularnonaukowa (godz. 18.00), podczas której pracownicy naukowi oraz studenci Wydziału Nauk o Ziemi UŚ przedstawią multimedialne referaty: "Ammolit" (korit) – kopalna masa perłowa – dr Włodzimierz Łapot Ewolucja strategii obronnych jeżowców (pokaz 3D – anaglif, zapewniamy okulary 3D (nieb.-czerw.) dla 100 osób – dr Andrzej Boczarowski Wymieranie megafauny pleistocenu – Wielkie zabijanie czy klimatyczny kataklizm – Anna Witek (Studenckie Koło Naukowe Paleontologów „Paradoxides”) Wielkie wymierania w historii Ziemi – Michał Rakociński (Studenckie Koło Naukowe Paleontologów „Paradoxides”) Wstęp na sesję wolny Dodatkowych informacji udziela Komisarz Giełdy: dr Jerzy Cabała e-mail: cabala@us.edu.pl