V Konkurs Wiedzy Technicznej - Podsumowanie

W samo południe 6 kwietnia 2001 w auli Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień finalistom V Konkursu Wiedzy Technicznej. Wiosenne zmagania młodzieży szkół średnich z szeroko pojętą techniką miały dwa oblicza. Pierwsze to uczelniany etap tegorocznej edycji Konkursu, który odbył się w dniu 22 marca. Wtedy to pięcioosobowe drużyny reprezentujące 24 szkoły ogólnokształcące i techniczne z Sosnowca, Będzina, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej zasiadły do rozwiązywania zadań testowych z zakresu fizyki, matematyki, informatyki i przedmiotów ogólnotechnicznych. Drugie oblicze to uroczystość, która odbyła się w dniu 6 kwietnia br., w czasie której zgromadzeni goście, sponsorzy konkursowych nagród, uczestnicząca w konkursowych zmaganiach młodzież oraz nauczyciele i dyrektorzy 24 biorących udział w Konkursie szkół, zostali zapoznani z przebiegiem i wynikami V Konkursu Wiedzy Technicznej. Zwycięzcą okazał się Tomasz KULIG, uczeń III klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Sosnowcu. Dwa równorzędne drugie miejsca przypadły Bartoszowi BRZĘSCE uczniowi IV klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater w Sosnowcu i Michałowi Jakóbczykowi również z kl. IV IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu. III i IV miejsca zajęli kolejni reprezentanci IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu, uczniowie klas trzecich Marcin Kałuża i Jakub Domaszewicz. Na piątym miejscu znaleźli się znów dwaj uczniowie z klas czwartych. Jednym z nich jest Piotr Jakóbczyk z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej a drugim ostatni, piąty reprezentant IV LO im. St. Staszica Jakub Guzek. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż absolutna supremacja uczniów LO im. Staszica nie może być wytłumaczona jedynie faktem, iż Liceum to należy do najlepszych w naszym regionie i od lat słynie z wysokiego poziomu nauczania szczególnie w zakresie przedmiotów ścisłych. Młodzież z tej szkoły może czuć się w murach budynku Wydziału Techniki przy ul. Żeromskiego 3 niemal jak u siebie, gdyż właśnie tutaj wiele lat temu mieściła się ta właśnie szkoła. Zatem uczniom tej zasłużonej placówki oświatowej w konkursowych zmaganiach pomagały już nie tylko mury tego budynku ale i duch samego Stanisława Staszica. Zanim jednak siódemka szczęśliwców odebrała nagrody rzeczowe i promesy uprawniające ich do podjęcia studiów na kierunku Wychowanie Techniczne bez postępowania kwalifikacyjnego, wielu innych uczniów odebrało równie cenne nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Przyznanie tak wielu nagród było możliwe dzięki gronu wiernych przyjaciół naszego Konkursu, do którego należą władze miejskie Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej, Biuro Poselskie Pani Barbary Imiołczyk z Unii Wolności, władze Powiatu Będzińskiego, władze rektorskie UŚ, władze dziekańskie WT i występujące po raz pierwszy w roli sponsora i patrona medialnego naszej imprezy Radio REZONANS. Po oficjalnej części uroczystości Dziekan Wydziału Techniki Pan prof. dr hab. Marian Surowiec oraz gospodarz i pomysłodawca Konkursu Pan prof. dr hab. Jan Ilczuk zaprosili zebranych gości na spotkanie z władzami Wydziału, w czasie którego my pracownicy Zakładu Dydaktyki Przedmiotów Technicznych usłyszeliśmy wiele ciepłych słów pod adresem naszej imprezy.