facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wiadomości

XI edycja konkurs Wyróżnień JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego

grafika promująca wyróżnienia JM Rektora UŚ

Wyróżnienia JM Rektora dla najlepszych studentów, doktorantów, słuchaczy Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży, Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Śląskiego jest jedną z form promowania aktywnego studiowania, twórczych postaw oraz działań na rzecz środowiska akademickiego i społecznego.

Grand Prix Brick Award 2019 dla Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

Zdjęcie: schody w budynku Wydziału Radia i Telewizji

Brick Award to nagroda wyróżniająca obiekty o niebanalnej architekturze, w których zastosowano materiały ceramiczne. Międzynarodowy konkurs od ponad 14 lat organizuje firma Wienerberger, produkująca tego typu materiały. Tegoroczna czwarta polska edycja konkursu została rozstrzygnięta 12 marca 2019 roku. Grand Prix oraz nagrodę w kategorii sharing public spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

Seminarium pt. „Narracje weganizmu: reprezentacje/ interpretacje/ inspiracje”

uczestnicy konferencji siedzą w auli. Na zdjęciu widać dużo młodych osób

26 czerwca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędzie się drugie ogólnopolskie seminarium pt. „Narracje weganizmu: reprezentacje/ interpretacje/ inspiracje”, które zostanie poświęcone badaniom nad weganizmem w kontekstach literacko-kulturowych.

Konferencja pt. „Integracja w wielokulturowych środowiskach społecznych i edukacyjnych”

logo Zakładu Pedagogiki społecznej i edukacji międzykulturowej

26 marca 2019 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Integracja w wielokulturowych środowiskach społecznych i edukacyjnych”. Wydarzenie jest kontynuacją cyklu pn. „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym” poświęconego wybranym obszarom pedagogiki społecznej.

Podczas spotkania zaplanowanego w formie debaty poruszone zostaną następujące kwestie:

Warsztaty z zakresu prawa autorskiego dla środowiska akademickiego

dziewczyna wypełniająca ankietę

W środę 20 marca 2019 roku o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach rozpocznie się kolejna edycja warsztatów z zakresu prawa autorskiego adresowanych do środowiska akademickiego, które są organizowane bezpłatnie przez Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL pod patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina.

VI Otwarte Akademickie Mistrzostwa Śląska w aerobiku sportowym oraz mistrzostwa dzieci i młodzieży

grafika promująca aerobik sportowy

W niedzielę 31 marca 2019 roku w hali sportowej „Kolejarz” w Katowicach odbywać się będą VI Otwarte Akademickie Mistrzostwa Śląska w aerobiku sportowym oraz mistrzostwa dzieci i młodzieży, których organizatorem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Aerobik sportowy to połączenie gimnastyki, akrobatyki sportowej i tańca. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji FISAF i zmianami regulaminu technicznego AMP. Celem zawodów jest popularyzacja tej dyscypliny.

XIV Ogólnopolskie Warsztaty Memetyczne

Wydział Filologiczny UŚ w Katowicach

15 marca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Katowicach odbędą się XIV Ogólnopolskie Warsztaty Memetyczne.

Konferencja nt. „Ustawa 2.0 – rozwiązania statutowe w sprawach pracowniczych”

uczestnicy spotkania - mężczyźni w garniturach siedzą i robią notatki

14 marca 2019 roku w Collegium Minus na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Ustawa 2.0 – rozwiązania statutowe w sprawach pracowniczych”, w której z ramienia Uniwersytetu Śląskiego udział biorą prorektor ds. finansów i rozwoju prof. dr hab. Michał Daszykowski oraz kanclerz dr Agnieszka Skołucka.

Uniwersytet Śląski na największych rosyjskich targach rekrutacyjnych „Education & Career”

Zdjęcie: broszury Uniwersytetu Śląskiego

Każdego roku blisko 300 uczelni bierze udział w targach „Education & Career” organizowanych w stolicy Rosji. Jest to również wydarzenie cieszące się dużą popularnością wśród młodzieży, targi odwiedza ok. 25 tys. uczestników.

Seminarium pt. „Public Policy and Regulation – Methods, Limits and Dilemmas”

Budynek Wydziału Prawa i Administracji

W czwartek 14 marca 2019 roku o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) rozpocznie się seminarium pt. „Public Policy and Regulation – Methods, Limits and Dilemmas” poświęcone zagadnieniom związanym z polityką publiczną. W wydarzeniu, którego organizatorem jest Centrum Badawcze Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych, udział weźmie dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski – prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

Debata na temat szkół doktorskich

logo Narodowego Kongresu Nauki

20 marca 2019 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się druga debata Narodowego Kongresu Nauki poświęcona szkołom doktorskim, których wprowadzenie jest jedną z najważniejszych zmian w znowelizowanej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przedstawiciele różnych uczelni zaprezentują wdrażane przez siebie projekty szkół doktorskich, będą wymieniać doświadczenia i rozmawiać na temat wyzwań oraz szans , jakie niosą ze sobą przekształcenia w podejściu do kształcenia doktorantów.

Podpisanie umowy z Instytutem Cervantesa w Krakowie

czerwona teczka na dokumenty, która leży na brązowym blacie stołu

Uniwersytet Śląski nawiąże współpracę z Instytutem Cervantesa w Krakowie. Podpisanie umowy odbędzie się 15 marca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu, podczas tegorocznej edycji Hispanofonii – wydarzenia promującego język i kulturę hiszpańską. W imieniu uczelni dokument sygnować będzie JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, natomiast Instytut Cervantesa w Krakowie reprezentować będzie Don Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal.

V edycja konferencji „Various Dimensions of Contrastive Studies”

uczestnicy konferencji robiący notatki w zeszytach, które leżą im na kolanach

21 i 22 października 2019 roku w Ustroniu odbywać się będzie V edycja międzynarodowej konferencji „Various Dimensions of Contrastive Studies” (V-DOCS 2019), której organizatorem jest Instytut Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Celem wydarzenia jest zebranie środowiska akademickiego wokół tematu badań kontrastywnych nad językiem w ujęciu formalnym, funkcjonalnym, kognitywnym, semantycznym, pragmatycznym i kulturowym. Tegoroczny temat przewodni konferencji to kontakt językowy.

Podpisanie umów o współpracy z trzema szkołami

Zdjęcie: teczka na dokumenty

Uniwersytet Śląski nawiąże współpracę z kolejnymi szkołami. W środę 13 marca 2019 roku podpisane zostaną trzy umowy: z Powiatowym Zespołem nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach – I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach, z Zespołem Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej oraz z Górnośląskim Centrum Edukacyjnym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Prof. Wiesław Banyś członkiem Rady Programowej Stacji Naukowej PAN w Paryżu

prof. Wiesław Banyś

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego UŚ, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, członek zarządu European University Association – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 48 krajów, wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes zarządu Stowarzyszenia „Pro Silesia” Biznes – Nauka – Samorząd został powołany w skład Rady Programowej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu na kadencję 2019–2022.

Spotkanie ze stypendystami ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Zdjęcie: dyplom trzymany w dłłoni

W roku akademickim 2018/2019 stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia otrzymało 12 studentów i 5 doktorantów z Uniwersytetu Śląskiego. Wyróżnienia przyznawane były za osiągnięcia naukowe i artystyczne związane ze studiami oraz za osiągnięcia w sporcie, a wysokość stypendium wynosiła 15 tys. zł w przypadku studentów oraz 25 tys. zł – w przypadku doktorantów.

Hispanofonia 2019

Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu

Adresowana do uczniów i nauczycieli szkół średnich Hispanofonii to odbywające się na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu wydarzenie, którego głównym celem jest promocja języka i kultury hiszpańskiej wśród uczniów w naszym regionie. Tematem przewodnim spotkania będzie Andalucía. Tegoroczna edycja Hispanofonii, która odbywa się pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka, została zaplanowana na 15 marca 2019 roku.

Wykład nt. „Niemandsland nad Czarniawką – Wymarzona ojczyzna Janoscha”

uczestnicy konferencji robiący notatki w zeszytach, które leżą im na kolanach

Od listopada 2018 roku do marca 2019 roku w Bibliotece Niemieckiej w Katowicach (ul. Bankowa 14) odbywają się wykłady poświęcone kulturze i literaturze niemieckiej oraz historii Niemiec.

Wykłady otwarte w ramach Tygodnia Mózgu 2019

Grafika z napisem Tydzień Mózgu 2019

Od 11 do 15 marca 2019 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej oraz na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbywać będą się wykłady otwarte organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Uniwersytet Śląski już po raz dziesiąty włącza się w obchody wydarzenia, którego celem jest promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii.

Spotkania, przygotowane w ciekawej, popularnonaukowej formule, adresowane są do studentów, uczniów oraz osób interesujących się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu.

Wystawa „Śląska Nagroda Naukowa” w Akademii Wychowania Fizycznego

Statuetka Śląskiej Nagrody Naukowej 2019

Od 4 do 29 marca 2019 roku w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach eksponowana jest wystawa poświęcona Śląskiej Nagrodzie Naukowej 2019. Wyróżnienie to przyznawane jest badaczom i twórcom, którzy nie tylko w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, ale również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

Prof. Krzysztof Zanussi doceniony za całokształt twórczości

Prof. Krzysztof Zanussi

Co roku Polska Akademia Filmowa nagradza najlepsze rodzime filmy, ich twórców, a także odtwórców ról, przyznając im statuetki Orłów. Laureaci Polskiej Nagrody Filmowej wyłaniani są w dziewiętnastu kategoriach, jedną z nich jest nagroda za całokształt twórczości wręczana od pierwszej edycji konkursu, czyli od 1999 roku. W tym roku wyróżnienie to otrzymał prof. zw. Krzysztof Zanussi z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Pierwsze posiedzenie Rady Uniwersytetu Śląskiego

Zdjęcie: posiedzenie Rady Uniwersytetu Śląskiego

W czwartek 7 marca 2019 roku w siedzibie uczelni odbyło się posiedzenie pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nowy organ kolegialny powołany został zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uchwałę w tej sprawie Senat Uniwersytetu Śląskiego przyjął 26 lutego.

Rada, licząca siedmiu członków, składa się z przedstawicieli śląskiej Alma Mater, osób spoza wspólnoty akademickiej oraz przewodniczącego samorządu studenckiego. Jest trzecim, obok rektora i senatu, najważniejszym organem uczelni.

Studenci Wydziału Artystycznego nominowani w 13. edycji „Art of Packaging”

logo Wydziału Artystycznego UŚ

Ideą prestiżowego konkursu „Art of Packaging”, który rozstrzygany jest w dwóch wariantach: „Debiuty” oraz „Professional”, jest promowanie innowacyjności, kreatywności i konkurencyjności polskich opakowań na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych.

Konferencja pt. „Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego”

uczestnicy spotkania w garniturach. Robią notatki. Nie widać ich twarzy

7 i 8 marca 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji w Katowicach odbywać się będzie kolejna samorządowa konferencja naukowa pt. „Pozycja ustrojowa organów jednostek samorządu terytorialnego”, której organizatorem jest Katedra Prawa Samorządu Terytorialnego UŚ.

Zakończenie projektu pn. „Digitalizacja i archiwizacja zasobów Studenckiego Studia Radiowego Egida”

zdjęcie starego radia i napis: Digitalizacja i archiwizacja zasobów Studenckiego

Zakończyła się realizacja projektu pn. „Digitalizacja i archiwizacja zasobów Studenckiego Studia Radiowego Egida”, dzięki któremu możliwe stało się zabezpieczenie nagrań dźwiękowych z lat 1969–1994 zrealizowanych w ramach działalności SSR Egida.

Wykład pt. „Wybrane problemy materiałowe oraz technologiczne w turbinowych silnikach lotniczych”

logo Polskiej Akademii Umiejętności

11 marca 2019 r. o godz. 17.00 na Politechnice Śląskiej w Katowicach (ul. Krasińskiego 8, sala nr 167) rozpocznie się spotkanie Komisji Nauk Przyrodniczych Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach, która organizuje cykl wykładów z zakresu nauk przyrodniczych. Gościem najbliższego spotkania będzie prof. dr hab. inż. Lucjan Swadźba z Zakładu Inżynierii Powierzchni i Przeróbki Plastycznej Politechniki Śląskiej w Katowicach, który wygłosi wykład pt. „Wybrane problemy materiałowe oraz technologiczne w turbinowych silnikach lotniczych”.

Dr hab. prof. UŚ Jan G. Małecki o historii odkryć pierwiastków chemicznych

Szklane naczynie

Jednym z nieodłącznych elementów wystroju sal, w których odbywają się lekcje chemii, jest obraz układu okresowego pierwiastków, zwany potocznie tablicą Mendelejewa. – Dziś widzimy barwny zestaw pierwiastków uporządkowanych według rosnącej liczby atomowej, których jednak nie poznalibyśmy, gdyby nie fascynujące dokonania ich odkrywców – mówi dr hab. prof. UŚ Jan Małecki z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego, autor książki pt. Historia odkryć pierwiastków chemicznych.

Część ustna zawodów II stopnia XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

logo Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

9 marca 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się część ustna zawodów II stopnia XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przystąpi do niej 35 uczniów z 22 szkół województwa śląskiego, którzy zostali wyłonieni ze 115 osób zgłoszonych do etapu szkolnego.

XIII edycja Święta Liczby Pi

Zdjęcie: wypełniona po brzegi uniwersytecka aula

Tradycyjnie w marcu na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego organizowane jest Święto Liczby Pi. Na program wydarzenia składają się interesujące wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty, a także pokazy i konkursy z nagrodami. Spotkania adresowane są nie tylko do kandydatów zainteresowanych podjęciem studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych, ale także studentów, nauczycieli i absolwentów.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 14 marca 2019 roku o godz. 9.42 (czyli 3 * 3,14). Termin nie jest wybrany przypadkowo, nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14, czyli pierwsze trzy cyfry liczby π. Pomysł obchodów święta powstał bowiem w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.