facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

Wybieramy „Absolwenta z Pasją” Uniwersytetu Śląskiego

Grafika: diament

Już po raz szósty Uniwersytet Śląski wspólnie z „Gazetą Wyborczą” przyzna tytuł „Absolwenta z Pasją”. Otrzyma go osoba aktywna społecznie, osiągająca sukcesy w dziedzinie kultury, nauki lub sportu, z pełnym zaangażowaniem oddająca się swoim zainteresowaniom. W tym roku o tytuł ubiega się aż 15 osób.

Zwycięzcę plebiscytu wybiorą internauci w głosowaniu, które trwa do 18 listopada 2018 roku do godz. 23.55. Na podstawie wyników komisja konkursowa wyróżni jednego z kandydatów tytułem „Absolwenta z Pasją 2018”.

Sylwetki kandydatów prezentowane są na stronie: katowice.wyborcza.pl, na której można również oddać głosy.

Dni poradnictwa ZUS na Uniwersytecie Śląskim

Grafika: ZUS dla UŚ

21 i 22 listopada 2018 roku dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego zorganizowane zostaną dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla UŚ”. Na sześciu wydziałach dostępne będą stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy których eksperci ZUS udzielać będą porad z zakresu realizowanych świadczeń, a odwiedzający będą mogli skorzystać z oferowanych przez instytucję e-usług.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach współpracy uczelni z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie działalności dydaktycznej, rozwojowej, naukowej, badawczej, a także realizacji wspólnych projektów z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych. Umowa w tej sprawie zawarta została w czerwcu 2017 roku.

Spotkanie otwarte z asystentami i adiunktami nt. koncepcji rozwiązań statutowych

Logo Uniwersytetu Śląskiego

Katowice, 14 listopada 2018 r.

Szanowni Państwo,
zapraszam na otwarte spotkanie władz rektorskich z młodymi pracownikami nauki, zatrudnionymi na stanowisku adiunkta i asystenta, w sprawie przedstawienia i przedyskutowania koncepcji rozwiązań statutowych przygotowanych przez robocze zespoły ds. wdrożenia ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawy 2.0.

Rozstrzygnięcie plebiscytu „(Nie)zwykłe kobiety – niezwykłe historie. Kobiety Śląska”

Zdjęcie: trzy kobiety stojące tyłem

Dobiegł końca konkurs „Kobiety Śląska” zorganizowany z okazji 100-lecia niepodległości Polski przez europosła prof. Jerzego Buzka oraz wydawcę „Dziennika Zachodniego”. Plebiscyt miał na celu prezentację sylwetek nieznanych historycznie postaci z lat 1918–2018 z województwa śląskiego oraz terenów historycznego Śląska, kobiet zwyczajnych, a jednocześnie niezwykłych, bohaterek życia codziennego.

Wstępne założenia funkcjonowania i organizacji Uniwersytetu Śląskiego na gruncie ustawy 2.0

Zdjęcie: rektorat Uniwersytetu Śląskiego

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że na stronach Uczelni zostały udostępnione materiały:

UŚ na targach edukacyjnych „Education Abroad” w Kijowie

broszury promocyjne Uniwersytetu Śląskiego

Od 15 do 17 listopada 2018 roku przedstawicielki Uniwersytetu Śląskiego Marta Barciak z Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych oraz Natalia Moiseienko ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej uczestniczą w targach edukacyjnych „Education Abroad” w Kijowie, gdzie przedstawiają ofertę edukacyjną uczelni na polskim stoisku narodowym „Ready, Study, GO! Poland”.

Przegląd Garażowych Wynalazków ponownie w programie 3. ŚFN KATOWICE

Grafika na pomarańczowym tle: żarówka

Już w styczniu 2019 roku odbędzie się kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jednym z elementów 3. ŚFN ma być strefa OFF Science i odbywający się w niej Przegląd Garażowych Wynalazków, który okazał się istotnym rozszerzeniem formuły ubiegłorocznego festiwalu.

Konsultacje z zakresu języka i kultury chińskiej

logo Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ

Centrum Języka i Kultury Chińskiej prowadzi konsultacje z zakresu języka i kultury chińskiej, które adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych Dalekim Wschodem (także tych, które nie uczęszczają na oferowane przez Centrum zajęcia). Współpracujące z Centrum nauczycielki języka chińskiego wyjaśnią wątpliwości związane z językiem chińskim, opowiedzą o kulturze Chin, a także umożliwią skorzystanie z książek i słowników. 

Brunch naukowo-biznesowy pn. „Miliard w patencie 5”

Logo spółki SPIN-US

W środę 28 listopada 2018 roku o godz. 10.00 w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach (ul. Medyków 8b, sala 114) rozpocznie się brunch naukowo-biznesowy pn. „Miliard w patencie 5” organizowany przez spółkę celową Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o. oraz Centrum Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wykłady w ramach programu „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”

logo projektu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem

W sobotę 17 listopada 2018 roku w godz. od 9.00 do 13.00 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii (Katowice, ul. Bankowa 14, sala nr 433) w ramach uczestnictwa Uniwersytetu Śląskiego w programie Nowoczesne Zarządzanie Biznesem odbędą się dwa otwarte wykłady:

Seminarium pt. „Perspektywy dynamicznego rozwoju województwa śląskiego. Dziś i jutro”

Rektorat Uniwersytetu Śląskiego

20 listopada 2018 r. o godz. 10.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12, Katowice) odbędzie się seminarium pt. „Perspektywy dynamicznego rozwoju województwa śląskiego. Dziś i jutro” dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego województwa śląskiego. Rozmowy oraz dyskusja będzie dotyczyć propozycji Komisji Europejskiej opracowanych dla Polityki Spójności w okresie 2021-2027, najważniejszego instrumentu wsparcia rozwoju kraju i województwa za pomocą środków unijnych.

Konferencja pt. „Ludzie, idee, instytucje w przestrzeni biblioteczno-edukacyjnej”

Wydział Filologiczny UŚ na Placu Sejmu Śląskiego

20 listopada 2018 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1, sala nr 307) o godz. 9.30 rozpocznie się XII Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka Kół Naukowych Bibliotekoznawców pt. „Ludzie, idee, instytucje w przestrzeni biblioteczno-edukacyjnej”. Konferencja skierowana jest do studentów kierunku bibliotekoznawstwo, nauczycieli, osób zainteresowanych promowaniem rozwoju naukowego studentów i doktorantów oraz badaniami w zakresie rzetelnej wiedzy i edukacji.

Wręczenie dyplomów najlepszym absolwentom oraz nagrody w plebiscycie „Absolwent z Pasją”

Grafika: biały laur na granatowym tle

W poniedziałek 19 listopada 2018 roku o godz. 15.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego rozpocznie się uroczystość wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom roku akademickiego 2017/2018 oraz nagrody w szóstej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją”.

Wyróżnieni absolwenci zostali wybrani przez władze poszczególnych jednostek Uniwersytetu Śląskiego. Studenci zostali wyróżnieni między innymi za: bardzo wysoką średnią ocen z całego okresu studiów, celującą lub bardzo dobrą ocenę na dyplomie, osiągnięcia naukowe lub artystyczne. Wielu z nich to stypendyści. Najlepszym absolwentom JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wręczy dyplomy,

Rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej

trzy studentki z Chin stojące obok siebie

Będąca inicjatywą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej jest przedsięwzięciem skierowanym zarówno do studentów, jak i przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z Chinami, a także do osób zafascynowanych kulturą tego kraju. Projekt realizowany jest we współpracy z dwoma renomowanymi chińskimi uniwersytetami: Beijing Foreign Studies University oraz Northeastern University in Shenyang. Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej, która potrwa do 30 listopada 2018 roku. Zajęcia rozpoczną się w styczniu 2019 roku.

Jubileusz 50-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego na Uniwersytecie Śląskim

Logo 50 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego na Uniwersytecie Śląskim

W piątek 16 listopada 2018 roku uczelniana organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) będzie obchodzić jubileusz 50-lecia działalności na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego.

GISday 2018 – wykłady otwarte

Grafika promująca wydarzenie: GISday na Uniwersytecie Śląskim

Już w najbliższy czwartek 15 listopada 2018 roku w auli Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu (ul. Będzińska 60) odbędzie się dziesiąta edycja GISday na Uniwersytecie Śląskim.

Uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom studiów MBA

W piątek 23 listopada 2018 roku o godz. 16.30 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom V i VI edycji prestiżowego programu biznesowego Master of Business Administration. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Konferencja pt. „Kanał Śląski i Droga Wodna Górnej Wisły...”

Logo Śląskiego Centrum Wody

W piątek 22 marca 2019 roku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Będzieńska 60) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Kanał Śląski i Droga Wodna Górnej Wisły – szanse i wyzwania”. W programie wydarzenia zaplanowano część referatową oraz panele eksperckie. Uczestnicy w interdyscyplinarnym gronie dyskutować będą m.in. na temat planowanego rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce będącego szansą dla dywersyfikacji transportu.

Wśród proponowanych zagadnień znajdą się następujące kwestie:

Wykłady doc. Stanisława Szakirowa na Wydziale Filologicznym

Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu

Doc. Stanisław Szakirow z Czelabińskiego Uniwersytetu Państwowego (filia w Miassie) jest kierownikiem Katedry Filologii, specjalistą w zakresie krytyki literackiej, teorii i socjologii literatury, historii literatury światowej. W ostatnim czasie publikuje prace poświęcone współczesnej literaturze rosyjskiej i środowisku medialnemu, a także twórczości uralskich pisarzy.

Konferencja pt. „W trosce o wspólny dom: chrześcijanin na drogach ekologii”

Budynek Wydziału Teologicznego UŚ

W piątek 30 listopada 2018 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18) odbędzie się konferencja pt. „W trosce o wspólny dom: chrześcijanin na drogach ekologii”. W wydarzeniu udział weźmie JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, który moderować będzie również jeden z paneli dyskusyjnych.

Konferencja pt. „Doświadczanie lektury. Zmysły i literatura osobna”

Wydział Filologiczny UŚ w Katowicach

14 i 15 listopada 2018 roku Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego organizuje konferencję naukową pt. „Doświadczanie lektury. Zmysły i literatura osobna”, która odbywać się będzie w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach.

Warsztaty pn. „W drodze na szczyt klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce”

Logo Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

We wtorek 20 listopada 2018 roku w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach (Ligocka 103 budynek 8) w godz. od 9.30 do 15.00 odbędą się warsztaty pn. „W drodze na szczyt klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce”, nad którymi honorowy patronat objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Organizatorem spotkania jest Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska).

Szkolenie „Mediacje w sprawach gospodarczych”

Zdjęcie: dwie osoby przed komputerami, pośrodku notatki

Fundacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica organizuje szkolenie na temat mediacji w sporach o charakterze gospodarczym. Kurs adresowany jest do osób zainteresowanych zdobyciem nowych kwalifikacji zawodowych i rozwojem kompetencji osobistych.

„Ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku” – sympozjum naukowo-szkoleniowe

Wydział Prawa i Administracji UŚ

26 listopada 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Bankowa 11B) odbędzie się sympozjum naukowo-szkoleniowe poświęcone tematyce ścigania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku.

12 listopada 2018 roku dniem wolnym

Grafika: okrąg z literą "i"

W związku z wejściem w życie ustawy z 7 listopada 2018 roku o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 12 listopada 2018 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Jest to także dzień wolny dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

Treść ustawy dostępna jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych – ISAP: prawo.sejm.gov.pl.

Konferencja pt. „Walka ze smogiem na Śląsku. Pellet czy węgiel?”

Mężczyzna w masce antysmogowej

8 i 9 listopada 2018 roku w Podstolicach odbywać się będzie konferencja naukowa doktorantów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pt. „Walka ze smogiem na Śląsku. Pellet czy węgiel”. Uczestnicy spotkania rozmawiać będą m.in. na temat zasad programu rządowego „Czyste powietrze”, zagrożeń płynących ze spalania węgla drzewnego i brykietów w domowych grillach, określenia opału na podstawie analizy popiołu powstającego w wyniku spalania czy klasyfikacji produktów drzewnych dostępnych w obrocie handlowym na terenie Polski.

Konferencja pt. „Cyfrowe światy, wspólnoty, dyskursy”

logo Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej

W czwartek 15 listopada 2018 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Cyfrowe światy, wspólnoty i dyskursy”. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców – teoretyków uprawiających różne dyscypliny naukowe i do praktyków. Zagadnienia konferencji dotyczyć będą specyfiki świata cyfrowego i jego narzędzi, a także metod badania rzeczywistości wirtualnej.

Posiedzenia prezydium oraz zgromadzenia plenarnego KRASP w Krakowie

Dłuopis w dłoni

15 i 16 listopada 2018 roku w Krakowie obradować będą członkowie prezydium oraz zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Posiedzenia będą okazją do omówienia istotnych kwestii związanych z polską nauką oraz szkolnictwem wyższym, obradom przewodniczyć będzie prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – JM Rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący KRASP.

Posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP

Zdjęcie: długopis w dłoni uczestnika spotkania

Od 8 do 10 listopada 2018 roku w Poznaniu obradować będą członkowie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w posiedzeniu udział weźmie prorektor ds. finansowych i rozwoju prof. dr hab. Michał Daszykowski.

Książka Katarzyny Szkaradnik nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku”

Okładka książki  „Zmieszany zapach książek i jabłek. Wybór korespondencji..."

Książka pt. „Zmieszany zapach książek i jabłek. Wybór korespondencji Jana Wantuły z lat 1899–1953” mgr Katarzyny Szkaradnik – pracowniczki Zakładu Edukacji Kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ została nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.