Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana realizacji nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji

12.06.2018 - 22:06 aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

We wtorek 12 czerwca 2018 roku w Warszawie ogłoszony został laureat Nagrody Architektonicznej Polityki. Najlepszą realizacją 2017 roku jury wybrało nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Grand Prix nagrody otrzymali autorzy projektu – Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectura oraz Małeccy Biuro Projektowe.

W finale tegorocznego konkursu znalazły się również Akademeia High School w Warszawie (projekt Medusa Group), budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie (BBGK Architekci) oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Studio Architektoniczne Kwadrat). Niezależnie od werdyktu kapituły (Grand Prix), co roku w plebiscycie swój ulubiony projekt wybierają również czytelnicy Polityki. W tym roku internauci docenili budynek biurowca Bałtyk w Poznaniu (projekt: MVRDV, Natkaniec Olechnicki Architekci).

Dotychczas nagroda Grand Prix przyznana została siedmiokrotnie. W pierwszej edycji konkursu w 2011 roku zwyciężył projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W 2015 roku wygrało Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK). W tym roku nagroda została przyznana realizacji nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i do Katowic powędruje po raz trzeci.

Wizualny efekt realizacji zwycięskiego projektu oparty jest na łączeniu trzech materiałów: ceramicznej cegły, surowego betonu i modrzewiowego drewna. W ten sposób nawiązano nie tylko do otaczającej budynek przestrzeni, ale też – zdaniem krytyków – wyśmienicie połączono estetykę południa Europy (współprojektant BAAS to firma z Katalonii) z wzorami charakterystycznymi dla północy kontynentu.

W uroczystej gali, podczas której ogłoszono wyniki konkursu, udział wzięli prorektor ds. finansów i rozwoju prof. dr hab. Michał Daszykowski oraz dziekan Wydziału Radia i Telewizji dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz.

Szczegółowe informacje na temat wyników konkursu dostępne są na stronie: www.polityka.pl/znamy-laureata-nagrody-architektonicznej-polityki-2017.

Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)    Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)

Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (wewnątrz)     Nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (korytarz wewnątrz budynku)

fot. dr hab. Ryszard Czernow