facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Latający Uniwersytet Śląski

W drugiej połowie marca 2015 r. ruszyła nowa edukacyjna inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych – Latający Uniwersytet Śląski. Nazwa nawiązuje do nieformalnych instytucji działających na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, słynących ze zmieniających się miejsc wykładów. Latający Uniwersytet Śląski to inspirujący wykładowcy, interesujące zajęcia i nowoczesne techniki nauczania, dzięki którym uczniowie skutecznie powtórzą materiał i poszerzą swoją wiedzę.

Latający Uniwersytet Śląski

W ramach Latającego Uniwersytetu Śląskiego wykładowcy z uczelni i trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów przygotowują nowoczesne zajęcia dostosowane do potrzeb uczniów na poszczególnych etapach kształcenia. Podczas spotkań z naukowcami UŚ młodzi adepci nauki mają okazję przekonać się, że nauka może być fascynującą przygodą rozwijającą zainteresowania i pasje. Poza wykładami w ofercie Latającego Uniwersytetu Śląskiego znajdują się warsztaty, pokazy chemiczne i eksperymenty biologiczne. Nie brakuje również lekcji z wykorzystaniem przenośnego laboratorium przyrodniczego. Wszystkie zajęcia są konstruowane w oparciu o najefektywniejsze metody edukacyjne: mapy myśli, zastosowanie rozwiązań multimedialnych, naukę przez doświadczenie, „odwróconą klasę”, gamifikację i techniki ułatwiające zapamiętywanie. Ponadto maturzystom cennych wskazówek udzielają  dydaktycy praktycy z Uniwersytetu Śląskiego współpracujący m.in. z Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Z myślą o tej grupie uczniów przygotowano specjalne bloki zajęciowe z języka polskiego i matematyki, które pomogą nie tylko uporządkować i powtórzyć materiał, ale stanowić będą również trening przed egzaminem maturalnym.

Wykłady i interaktywne pokazy Latającego Uniwersytetu Śląskiego odbywać będą się w szkołach województwa łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego.

Szczegółowe informacje na temat Latającego Uniwersytetu Śląskiego dostępne są pod numerem telefonu 32 359 13 21 albo za pośrednictwem poczty elektronicznej elzbieta.sonnenfeld@us.edu.pl.


O inicjatywie napisali również:

„radio.katowice.pl” w artykule pt. „Latający Uniwersytet Śląski” (25.03.2015).

„onet.pl” w artykule pt. „Latający Uniwersytet Śląski odwiedzi uczniów w kilku województwach” (26.03.2015).

„raciborek.pl” – „Nowa akcja UŚ adresowana do uczniów spoza województwa śląskiego” (26.03.2015).

„naukawpolsce.pap.pl” – „Latający Uniwersytet Śląski odwiedzi uczniów w kilku województwach” (26.03.2015).

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.