Konferencja z cyklu DARIAH Annual Event nt. „Dane w humanistyce”

28.02.2019 - 11:40 aktualizacja 28.02.2019 - 11:40
Redakcja: admin

DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) to największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, będące częścią europejskiej sieci Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities (DARIAH-ERIC), która pełni rolę platformy wymiany wiedzy, metod i infrastruktury badawczej w humanistyce i sztuce. Obecnie tworzy je 18 instytucji naukowo-badawczych wiodących w zakresie humanistyki cyfrowej – w tym Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Konferencje z cyklu DARIAH Annual Event są organizowane przez europejskie konsorcjum DARIAH-ERIC i odbywają się co roku w innym kraju. Tegoroczna edycja odbywać się będzie od 15 do 17 maja 2019 roku w Warszawie, a jej przewodnie hasło brzmi „Humanities Data”.

Spotkanie poświęcone zostanie szerokiemu spektrum problemów badawczych, które pojawiają się w sytuacjach, gdy mowa o danych w humanistyce. Kluczowe w tym zakresie są kwestie typu i ilości danych gromadzonych przez humanistów. Przyjrzenie się naturze danych w humanistyce może pomóc w projektowaniu nowych rozwiązań infrastrukturalnych służących do ich przetwarzania. Uczestnicy konferencji będą się zastanawiać między innymi nad tym:

• z jakim rodzajem danych mamy do czynienia, gdzie się one znajdują i do kogo należą,
  • czy nasze dane są rzeczywiście tak bardzo skomplikowane, a jeżeli tak, to z czego to wynika,
  • w jaki sposób definicje i konceptualizacje terminu „dane” odpowiadają naszemu dotychczasowemu rozumieniu źródeł w humanistyce i naukach o sztuce – a może raczej oddalają nas od niego,
  • w jaki sposób europejska inicjatywa stworzenia infrastruktury dla danych badawczych Open Science Cloud wpłynie na nasze praktyki i możliwości.

W programie konferencji zaplanowano ponadto szereg wykładów i warsztatów skupiających naukowców, specjalistów od technologii i analizy danych oraz przedstawicieli instytucji dziedzictwa kulturowego.

Zgłoszenia do udziału w DARIAH Annual Event 2019 przyjmowane są w dwóch kategoriach:

• referaty/postery,
  • spotkania (warsztaty oraz spotkania grup roboczych DARIAH).

Tytuły i abstrakty wystąpień o długości do 1000 słów należy przesyłać do 15 marca za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie: https://dariah-ae-2019.sciencesconf.org. Szczegółowe informacje na temat konsorcjum DARIAH-PL są dostępne na stronie: http://dariah.pl/.