Konferencja pt. „Wypatrywanie. Filozoficzne aspekty języka, literatury i edukacji”

08.03.2018 - 13:07, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

12 marca 2018 roku na Wydziale Filologicznym w Katowicach odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Wypatrywanie.  Filozoficzne aspekty języka, literatury i edukacji”.

Temat  nawiązuje m.in. do słów Martina Heideggera, który w „W drodze do języka” przypomina, że „uczyć się” oznacza stawiać się wiedzącym, a więc takim, qui vidit. Ten, kto coś zobaczył, nigdy nie traci z oczu tego, co wypatrzone. Uczenie się zatem – według filozofa – jest docieraniem w takie wypatrywanie. Celem konferencji jest refleksja nad rolą, jaką w „wypatrywaniu” odgrywa filozofia. W tym kontekście interesujące wydają się więc filozoficzne aspekty języka, literatury oraz edukacji. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się następujące kwestie:

• filozoficzne ujęcie percepcji,
  • aleteologia a epistemologia,
  • interpretacja jako to, co możliwe do „zobaczenia”,
  • spór o uniwersalia w perspektywie języka/literatury/edukacji,
  • inspiracje filozofią w literaturze/pedagogice/edukacji,
  • filozofia uczenia,
  • filozoficzne inspiracje w języku,
  • gry językowe jako ironiczne spojrzenie na rzeczywistość,
  • hermeneutyka a filozofia,
  • metafizyka a literatura,
  • literatura jako forma refleksji filozoficznej,
  • wartość poznawcza utworu literackiego,
  • prawda a „prawdziwość” dzieł literackich,
  • aksjologiczny wymiar dzieła literackiego,
  • dydaktyka a filozofia,
  • metody sokratejskie w edukacji.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Filozofii oraz Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Program konferencji (pdf, 590 kB)