Konferencja pt. „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”

18.10.2017 - 11:24 aktualizacja 18.10.2017 - 11:24
Redakcja: admin

19 października 2017 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (ul. św. Jana 10) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”, której organizatorami są Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Uczestnicy spotkania, biorąc pod uwagę aspekty historyczne, teologiczne, politologiczne i socjologiczne, będą się zastanawiać nad źródłami i przebiegiem konfliktu ideologicznego między państwem a Kościołem katolickim na terenie Górnego Śląska w latach 1945–1989, ze szczególnym uwzględnieniem następujących kwestii:

• specyfika, uwarunkowania, dynamika oraz główne pola konfliktu ideologicznego państwo – Kościół na Górnym Śląsku,
  • granice wolności religijnej w państwie komunistycznym,
  • spór o obecność Kościoła w sferze publicznej (m.in. szkoły, krzyże, budownictwo sakralne, prasa katolicka),
  • propaganda w służbie ideologii komunistycznej (m.in. prasa, telewizja), cenzura i odpowiedź strony kościelnej,
  • działalność laicyzacyjna władz komunistycznych i programy odnowy religijnej Kościoła
  • walka o czystość ideologiczną szeregów partyjnych (walka z „klerykalizacją” i „religianctwem”).

Program:

Sesja I godz. 9.00–10.20

dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”): „Śląska specyfika konfliktu ideologicznego Kościół-państwo w okresie PRL”
dr hab. Adam Dziurok prof. USKW (IPN Katowice, UKSW Warszawa): „Starcie bezpośrednie – kwestie ideologiczne w rozmowach przedstawicieli władz partyjno-państwowych z duchownymi diecezji katowickiej w okresie stalinizmu”
ks. dr Rafał Śpiewak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach): „Kościół katowicki pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Studium na podstawie »Gościa Niedzielnego«” z 1945 r.”
dr Łucja Marek (IPN Kraków): „Katowicki miesięcznik ateistyczny »Myśl Wolna« (1958–1962) w służbie ideologii komunistycznej”

Sesja II godz. 10.30–11.30

ks. dr hab. Dominik Zamiatała prof. UKSW (UKSW Warszawa): „Działalność Zrzeszenia Katolików Caritas na Górnym Śląsku”
dr Adriana Dawid (Uniwersytet Opolski): „Duchowni z województwa opolskiego w Komitecie Obrońców Pokoju”