Konferencja prasowa połączona z prezentacją monitora oddechu

26.02.2018 - 17:03, aktualizacja 26.02.2018 - 17:03
Redakcja: admin

W środę 28 lutego 2018 roku o godzinie 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, Bankowa 12, aula im. Kazimierza Lepszego) rozpocznie się konferencja prasowa, podczas której zostanie zaprezentowany monitor oddechu zaprojektowany przez naukowców z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ.

Wielofunkcyjne urządzenie pozwala m.in. kontrolować czynności oddechowe, w tym częstotliwość i siłę oddechu, a także puls i zmianę położenia ciała podczas snu. Może być wykorzystywane w monitorowaniu jakości snu noworodków i zapobiegać m.in. zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Projekt ma szerokie zastosowanie, może służyć także jako: lampka, ładowarka, budzik, wzmacniacz sygnału, a nawet monitor czystości powietrza.