Konferencja naukowa pt. „Henryk Sławik – śląski bohater trzech narodów”

29 października 2014 r. o godz. 10.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Henryk Sławik – śląski bohater trzech narodów”.

W uroczystym otwarciu wydarzenia udział wezmą m.in.: marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz oraz dyrektor Instytutu Historii UŚ prof. dr hab. Jerzy Sperka.

Podczas sesji naukowej omówione zostaną m.in. tematy:

• „Henryk Sławik i jego rola w życiu politycznym międzywojennego województwa śląskiego”;
  • „Henryk Sławik jako dziennikarz i redaktor”;
  • „Sprawa Polski w okresie II wojny światowej i polski ruch oporu w historiografii węgierskiej (1944−2014)”;
  • „Henryk Sławik – patron przyjaźni polsko-węgierskiej”.

Organizatorami konferencji są Instytut Historii UŚ oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.