Jubileusz prof. zw. dr hab. Krystyny Kleszczowej

15 marca 2012 r. o godz. 15.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach odbędzie się uroczyste spotkanie z okazji 40-lecia pracy naukowej prof. zw. dr hab. Krystyny Kleszczowej. W uroczystości udział weźmie prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Życzenia i gratulacje dla Jubilatki można przekazywać także drogą elektroniczną, zamieszczając je na stronie Instytutu Języka Polskiego.

Prof. zw. dr hab. Krystyna Kleszczowa jest kierownikiem Zakładu Leksykologii i Semantyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się słowotwórstwem, leksykologią, historią języka polskiego, zwłaszcza historią słowotwórstwa, słownictwa i frazeologii. Jej dorobek obejmuje ponad 100 pozycji, w tym książki: „Ograniczenia semantyczne w procesie derywacji nazw narzędzi” (1981); „Verba dicendi w historii języka polskiego. Zmiany znaczeń” (1989); „Słowotwórstwo języka doby staropolskiej. Przegląd formacji rzeczownikowych” (1996); „Staropolskie kategorie słowotwórcze i ich perspektywiczna ewolucja. Rzeczowniki” (1998); „Staropolskie derywaty przymiotnikowe i ich perspektywiczna ewolucja” (2003). Od roku 1995 jest członkiem Komisji Słowotwórstwa przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, od 2007 roku zastępcą przewodniczącego Komitetu Językoznawstwa PAN oraz członkiem Komisji Teorii Języka przy PAN.