Jedenaste posiedzenie plenarne KRUP: Lublin, 16-18 lutego 2012 roku

W dniach 16-18 lutego 2012 roku w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się jedenaste w bieżącej kadencji posiedzenie plenarne Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Obradom przewodniczył JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Przewodniczący Konferencji Rektorów, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

W porządku obrad posiedzenia KRUP w Lublinie znalazły się następujące tematy:

1. Zasady finansowania oraz rozliczania środków finansowych projektów w ramach programów operacyjnych.
  2. Przewidywane skutki finansowe dla uniwersytetów zmian w polityce finansowej państwa oraz znowelizowanych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego.
  3. Analiza rynku pracy w Polsce – prezentacja raportu „Barometr Manpower perspektyw zatrudnienia”.
  4. Zasady parametryzacji jednostek naukowych, w tym zasady oceny parametrycznej czasopism oraz Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące.
  5. Zamówienia publiczne w szkolnictwie wyższym i nauce.
  6. Wprowadzenie nowej dyscypliny naukowej w dziedzinie nauk społecznych pn. „Nauka o polityce publicznej”.
  7. Informacja o aktualnych pracach Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  8. Krajowe Ramy Kwalifikacji, w tym stanowisko Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.
  9. Sprawy finansowe Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej: sprawozdanie za 2011 rok i projekt budżetu na 2012 rok.
  10. Informacja o dofinansowaniu projektów współfinansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych i wsparcia środkami z rezerwy celowej.
  11. Zmiana Regulaminu Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji.

W posiedzeniu Konferencji Rektorów udział wzięli zaproszeni Goście:

• Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska
  • Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Daria Nałęcz
  • Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Marceli Niezgoda
  • Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Józef Lubacz
  • Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki, prof. Michał Karoński
  • Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz
  • Przedstawiciel Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, prof. Stanisław Kistryn
  • Prezes Fundacji Rektorów Polskich, prof. Jerzy Woźnicki
  • Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Leszek Grabarczyk
  • Przewodniczący Komisji KRUP: Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej - prof. Marek Wąsowicz oraz Uniwersyteckiej Komisji Finansowej - prof. Józef Perenc
  • Sekretarz KRUP, Dyrektor MUCI, prof. Marek Kręglewski
  • Przewodnicząca Rady Młodych Naukowców, dr hab. Justyna Zając
  • Przedstawiciele środowiska doktorantów i studentów: Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów - mgr Robert Kiliańczyk, Przewodnicząca Parlamentu Studentów RP - Dominika Kita, Przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich - Mateusz Prucnal oraz Przewodnicząca Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS - Anna Nieoczym
  • Dyrektor Operacyjny ManpowerGroup Solutions, Joanna Szwajgier
  • Kierownik Działu Marketing i PR ManpowerGroup, Monika Jabłońska
  • Kwestorzy uniwersytetów: Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Maria Hulicka oraz Uniwersytetu Warszawskiego – mgr Ewa Mikłaszewicz
  • Przedstawiciel KRASP w Komitecie Monitorującym POKL, Dominik Wasilewski
  • Redaktor naczelny „Forum Akademickiego”, Piotr Kieraciński

W obradach KRUP uczestniczyli także:

• Wojewoda Lubelski, prof. Jolanta Szołno-Koguc
  • Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Hetman
  • Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk
  • Prorektorzy UMCS: Prorektor ds. Kształcenia – prof. Stanisław Chibowski oraz Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej – prof. Ryszard Dębicki
  • Kanclerz UMCS, dr Mirosław Urbanek
  • Rzecznik prasowy UMCS, Anna Guzowska

Opracowanie:
Piotr J. Pradela
Sekretarz Rektora Uniwersytetu Śląskiego
Biuro KRUP w Katowicach

O wydarzeniu napisał serwis „onet.pl” w artykule pt. „Rektorzy dyskutowali o rynku pracy ”. (18.02.2012).