IX konferencja „Przeszłość dla Przyszłości”

Zdjęcie: budynek Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego

14 listopada 2018 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się IX edycja konferencji „Przeszłość dla Przyszłości”. Tegoroczne spotkanie nawiązywało do wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stuleciem praw wyborczych kobiet w Polsce. W pierwszej części konferencji uczestnicy spotkania omawiali aspekty historyczne, przybliżona została również sylwetka Konstantego Wolnego oraz pierwszych śląskich posłanek do Sejmu.

Uczestnicy konferencji, kilka osób na widowni i siedzących przy stole
Fot. Dariusz Walkowski

W drugiej części zorganizowano panel dyskusyjny pn. „Aktywność – profilaktyka – kierunek zdrowie” z udziałem naukowców, lekarzy, polityków oraz przedstawicieli seniorów. Dyskusję moderowała redaktor Maria Zawała prowadząca program „Kierunek Zdrowie” w telewizji TVS. Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego prezentowali założenia projektów: „Śląskie dla Seniora” oraz „Śląskie dla Kobiety”. Z kolei studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pokazywały techniki samobadania piersi. Podczas wydarzenia można było zobaczyć kadry z filmu „Siłaczki”, którego premierę zaplanowano na 28 listopada.

Zdjęcie uczestników konferencji
Fot. Dariusz Walkowski

Organizatorami konferencji byli: Zakład Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Współorganizatorzy to: Akademickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Aktywni Silesia, UTW w Cieszynie, UTW w Wodzisławiu Śląskim.

Szczegółowe informacje oraz program konferencji | pdf, 873 kB