Dzień otwarty Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

04.03.2019 - 10:11, aktualizacja 04.03.2019 - 10:11
Redakcja: admin

Uniwersytet Śląski Dzieci od wielu lat realizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pragnących rozwijać i wzbogacać swoje naukowe zainteresowania i pasje oraz w pełni wykorzystywać posiadany potencjał intelektualny. Oferowane programy edukacyjne realizowane są przez wykładowców akademickich w aulach Uniwersytetu Śląskiego i dostosowane są do aktualnych potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych. Proponowane wykłady, seminaria oraz innowacyjne projekty edukacyjne dedykowane są także dzieciom o uzdolnieniach artystycznych, łącząc aspekty nauki, kultury i sztuki. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców Uniwersytet podejmuje także problematykę współczesnych problemów edukacyjnych, proponując cykle wykładów dla zainteresowanych.

9 marca 2019 roku w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14) odbywać się będzie Dzień otwarty Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, w którego programie zaplanowano cykl wykładów dla dzieci i młodzieży  wieku od 5 do 15 lat.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji wydarzenia będą:

• dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat – profesor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi IPS FRK, adiunkt w Katedrze Biofizyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent International Society for Medical Robotics oraz redaktor czasopisma „Medical Robotics Reports”, twórca rodziny polskich robotów chirurgicznych Robin Heart, pionier robotyki medycznej oraz metod planowania operacji. ​Dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat poprowadzi wykład pt. „Roboty do roboty, czyli dlaczego potrzebujemy Robin Heart’a”:
    • godz. 11.00–11.45 dla dzieci i młodzieży w wieku 13–15 lat,
    • godz. 13.00–13.45 dla dzieci i młodzieży w wieku 10–12 lat;
  • dr Arkadiusz Gorzawski – fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, specjalista w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń, absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej kierunku fizyka komputerowa. Obronił doktorat w dziedzinie fizyki akceleratorów cząstek elementarnych na Politechnice Federalnej w Lozannie w Szwajcarii. Obecnie pracownik Uniwersytetu Maltańskiego i CERN. Aktywny popularyzator fizyki i nauki dla studentów  oraz uczniów szkół średnich w Szwajcarii. Dr Arkadiusz Gorzawski poprowadzi wykład nt.  „CERN - małe cząstki w dużych maszynach”, który adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat i odbędzie się dla wszystkich w godz. 12.00–12.45.

W programie wydarzenia przewidziano również m.in. prelekcję mgr Ewy M. Walewskiej pt. „Ty nosisz sari, a ja puchową kurtkę. Opowieść o różnych kulturach” dla dzieci w wieku 5–6 lat, która odbędzie się w godz. 9.00–9.45, natomiast dla dzieci w wielu od 7 do 9 lat przeznaczony będzie wykład mgr Karoliny Marzyńskiej pt. „Kolory Peru”, który dobędzie się w godz. 11.00–11.45.

Szczegółowy program oraz opisy wykładów otwartych znajdują się na stronie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci: www.dzieci.us.edu.pl.