Dzień otwarty kierunku międzynarodowe studia polskie

Wydział Filologiczny UŚ w Katowicach

14 marca 2019 roku w sali Rady Wydziału na Wydziale Filologicznym w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1, V p.) odbędzie się Dzień otwarty kierunku międzynarodowe studia polskie. W programie spotkania zaplanowano wykład i warsztaty, które poprowadzą pracownicy i współpracownicy Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ oraz doktoranci i studenci z zagranicy. Tematem ogólnym są liczby oraz miary z perspektywy języka i kultury.

Harmonogram wydarzenia:

• godz. 9.45–10.00 – prezentacja kierunku – kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, dr Wioletta Hajduk-Gawron
  • godz. 10.00–10.30 – wykład dr. hab. prof. UŚ Romualda Cudaka pt. „W królestwie ludolfiny”
  • godz. 10.45–11.30 – warsztaty:
    • prof. Jolanta Tambor: „Czy środa jest w środku, czwartek jest czwarty, a december jest dziesiąty? Liczenie dni i miesięcy po posku”
    • prof. dr hab. Małgorzata Kita: „Raz, dwa, trzy… mówisz ty! „3” w języku i kulturze”
    • dr Katarzyna Frukacz: „Fakty kontra cyfry, czyli o roli danych liczbowych w reportażu”
    • dr Wioletta Hajduk-Gawron: „Czas – ulotna wielkość wyrażana liczbą i metaforą”
    • dr Marcin Maciołek: „Pięć złoty czy pięć złotych? Dwie ręce czy dwoje rąk? O problemach związanych z użyciem liczebników”
    • mgr Maria Belonogova, mgr Adriana Loiodice, Zixuan Liu: „Liczymy na palcach w różnych językach świata”
  • godz. 12.00 – zakończenie

Zgłoszenia udziału w dniu otwartym, wraz z informacją o preferowanych warsztatach, należy przesyłać do 7 marca do dr Wioletty Hajduk-Gawron (wioletta.hajduk-gawron@us.edu.pl, tel. 32 2009423). Liczba mijsc jest ograniczona.