Dzień otwarty innowacyjnych studiów podyplomowych dla tłumaczy

Na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu odbędzie się dzień otwarty dotyczący nowych innowacyjnych studiów podyplomowych dla tłumaczy. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jakie narzędzia wspomagają pracę tłumacza i jakie umiejętności są cenione na rynku pracy, ale również poznać ofertę dydaktyczną nowych studiów podyplomowych – Transl@Tor: technologie informatyczne wspomagające tłumaczenie.

Dzień otwarty odbędzie się w poniedziałek 28 września 2015 r. w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Instytutów Neofilologicznych Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. gen. Grota Roweckiego 5) od godz. 10.00 do 13.00. W programie spotkania przewidziano warsztaty.

• godz. 10.00 –11.30 (sala 2.53, piętro I)

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z ofertą dydaktyczną 2-semestralnych studiów podyplomowych, między innymi z nowymi sposobami wspomagania tłumaczenia za pomocą narzędzi CAT (Computer Assisted/Aided Translation), lokalizacją stron WWW oraz podstawami tłumaczenia audiowizualnego. Ponadto zostaną omówione praktyczne zasady wdrażania wytycznych WCAG 2.0 w trakcie procesu przekładu. Spotkanie poprowadzi dr Izabela Mrochen.

• godz. 11.45–13.00 (sala 2.53 oraz 2.52, piętro I)

W drugiej części spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą zajęć rozwijających kompetencje tłumaczeniowe. Omówiona zostanie specyfika tłumaczenia specjalistycznego, na przykładzie języka prawa. Przedstawione zostaną również narzędzia leksykograficzne użyteczne w pracy tłumacza: publikacje książkowe, korpusy, słowniki elektroniczne, operatory wyszukiwania, itp. Pod koniec spotkania uczestnicy otrzymają podstawowe informacje na temat tłumaczenia ustnego (konsekutywnego, symultanicznego, a vista) oraz zapoznają się ze sprzętem używanym podczas tłumaczenia ustnego. Warsztaty poprowadzi dr Joanna Sycz-Opoń

Infografika dotycząca wydarzenia