Dyskusja pt. „Cenzura wypowiedzi artystycznej z powodu obrazy uczuć religijnych”

18.04.2017 - 16:31 aktualizacja 18.04.2017 - 16:31
Redakcja: admin

20 kwietnia 2017 roku o godz. 15.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach rozpocznie się dyskusja pt. „Cenzura wypowiedzi artystycznej z powodu obrazy uczuć religijnych”, w której udział wezmą: dr Jakub Dąbrowski (historyk sztuki, prawnik, współautor, wraz z Anną Demenko, „Cenzury w sztuce polskiej po 1989 roku. Aspekty prawne” oraz „Cenzury w sztuce polskiej po 1989 roku. Artyści, sztuka i polityka”, pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie); Marta Frej (artystka, ilustratorka, autorka feministycznych memów, animatorka kulturalna, laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej) oraz Stanisław Ruksza (kurator wielu wystaw, były dyrektor bytomskiej Kroniki, obecnie dyrektor szczecińskiej Trafostacji Sztuki, członek Rady Programowej Kolekcji MOCAK-u w Krakowie, w latach 2009–2011 członek Rady Programowej Katowice 2016 Biura Europejskiej Stolicy Kultury).

Dyskusję poprowadzi dr hab. Anna Kałuża. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, Katedra Literatury Porównawczej, Towarzystwo im. Teodora Parnickiego.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Otwartych Spotkań Dyskusyjnych – projektu realizowanego w roku akademickim 2016/2017 na Wydziale Filologicznym i podejmującego ważne tematy na styku uniwersyteckiej pracy badawczej i aktywność społeczno-politycznej. W kolejnych miesiącach przewidziane są debaty dotyczące praw zwierząt, praw mniejszościowych, idei świeckości i ateizmu.