Dni Frankofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki

W związku z przypadającym 20 marca Międzynarodowym Dniem Frankofonii, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego organizuje obchody święta Frankofonii. Tegoroczna edycja odbywająca się na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu została rozpisana na kilka wydarzeń.

W środę 5 marca 2014 r. od godz. 9.45 do 14.45 trenerzy umiejętności miękkich firmy Steria Polska przeprowadzą certyfikowane warsztaty dla studentów II i III roku specjalności język francuski – program tłumaczeniowy oraz dla studentów III roku specjalności język francuski i język angielski. Na zajęcia zaproszeni są również zainteresowani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

11 marca 2014 r. o godz. 12.00 odbędzie się wykład światowej sławy semiotyka prof. Jean-Marie Klinkenberga z Uniwersytetu w Liège. Wykład nosi tytuł „Sémiotique cognitive. Une théorie charnelle du sens” i jest adresowany do pracowników, doktorantów, magistrantów i studentów II i III roku studiów licencjackich. Na spotkanie zaproszeni są również zainteresowani absolwenci (w tym celu niezbędny jest wcześniejszy kontakt z organizatorami: ijrit@us.edu.pl).

18 marca 2014 r. o godz. 9.45 odbędzie się wykład nt. „Burkina Faso – kraj prawych ludzi” przygotowany przez studenta specjalności język francuski – tłumaczenie specjalistyczne i wspomagane komputerowo – Patryka Jakubczaka. Adresatami wykładu będą studenci I roku specjalności język francuski – program tłumaczeniowy. Na zajęcia zaproszeni są zainteresowani licealiści i uczniowie III klas gimnazjum (organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt: ijrit@us.edu.pl).

19 marca 2014 r. o godz. 15.00 w laboratorium komputerowym odbędą się warsztaty z Excela prowadzone w języku francuskim przez trenerów firmy Capgemini. Warsztaty adresowane są do studentów. W zajęciach mogą wziąć udział również absolwenci (organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt: ijrit@us.edu.pl).

25 marca o godz. 9.45 w sali 2.55 odbędzie się wykład w języku francuskim nt. „La francophonie dans l'Océan indien: le cas de Mayotte" przygotowany przez dr Buatę Malelę z Centre Universitaire de Mayotte. Adresatami wykładu będą studenci I roku specjalności język francuski-program tłumaczeniowy oraz pozostali studenci IJRiT zainteresowani tematyką.

Główne obchody święta Frankofonii z udziałem władz i zaproszonych gości odbędą się 26 marca 2014 r. o godz. 11.00. W wydarzeniu udział weźmie JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Tematem spotkania będzie „Francuski w pracy i po pracy”. W programie przewiduje się m.in. informacje o ofertach pracy dla frankofonów, konkursy z nagrodami oraz prezentacje na temat egzotycznych miejsc francuskiego obszaru językowego:

• La francophonie dans l'Océan indien: le cas de Mayotte – dr Buata Malela,
  • Au coeur du Maghreb – w sercu Maghrebu – student Adam Barabasz,
  • Gwadelupa – Francja na Karaibach – mgr Magdalena Cebula.

W tym dniu w holu Wydziału Filologicznego UŚ czynne będą stoiska pracodawców i Działu Informacji i Promocji UŚ.

Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń znajdują się na stronie Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki: http://romanistyka.us.edu.pl/student/34-frankofonia.html.