Briefing prasowy z udziałem doktoranta UŚ Łukasza Smackiego i dziennikarza śledczego Thomasa Molleta

7 lutego 2014 r. o godz. 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, sala 29) odbędzie się spotkanie z mgr. Łukaszem Smackim – doktorantem w Instytucie Informatyki UŚ, który opracował unikatową komputerową metodę identyfikacji odcisków czerwieni wargowej do celów kryminalistycznych, a także Thomasem Molletem – prowadzącym dziennikarskie śledztwo na temat zagadkowego i głośnego morderstwa w RPA.

Thomas Mollet przyleciał do Polski, żeby spotkać się z Łukaszem Smackim i spróbować rozwikłać zagadkę przy pomocy metody opracowanej przez doktoranta.

Do tej pory ślady czerwieni wargowej z miejsca przestępstwa (odciski ust pozostawione np. na opakowaniach, naczyniach, produktach spożywczych czy niedopałkach papierosów) analizowane były analogowo, co wydłużało czas badania i mogło prowadzić do błędów.

Prace nad metodą rozpoczęły się w 2010 roku. Swoje badania mgr Łukasz Smacki prowadził we współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie.