„»Zwierz« medialny. Od mitów i legend do współczesnej popkultury”

10 listopada 2011 r. o godz. 16.00 w auli na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Wykład pt. „»Zwierz« medialny. Od mitów i legend do współczesnej popkultury” wygłosi dr hab. Karina Wieczorek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

Zwierzęta żyją wśród nas. Od zarania dziejów ich świat przeplata się z ludzkim światem, oba zaś światy bardzo uważnie się obserwują i przenikają. Zwłaszcza zwierzęta, tajemnicze, groźne, pożyteczne lub uprzykrzone, czasem niedostępne, lecz czyhające w pobliżu, niezmiennie od tysiącleci pobudzały ludzką wyobraźnię. Puszcze, góry, doliny rzeki i mokradła zamieszkiwały, sąsiadując ze sobą, zwierzęta prawdziwe oraz stwory nieznane dzisiejszym zoologom: jednorożce, smoki, syreny, bazyliszki, wilkołaki. Mityczne istoty wzbudzając emocje, zyskiwały w ludzkich oczach nadzwyczajne cechy, nadludzkie właściwości, magiczne zdolności. Ich postać przybierały bóstwa, znane ze starożytnych mitologii. W maski wzorowane na zwierzęcych głowach przystrajali się służący im kapłani. Zwierzętom realnym z kolei przypisywano ludzkie szlachetne przymioty: odwagę, szlachetność, męstwo, wytrwałość i pracowitość ale także i przywary: tchórzostwo, chytrość, dwulicowość czy lenistwo.

Kiedyś zwierzęta były bardzo blisko człowieka. Dziś jakby o nie trudniej. Bardzo się oddaliły, wycofały, odepchnęła je cywilizacja, hałas, pośpiech, racjonalizm. Mimo to niezmiennie pozostają w ludzkiej świadomości, spełniając podobne funkcje jak przed laty. Jak niegdyś na skałach jaskiń, tak i dziś zwierzęce wizerunki widnieją na nowoczesnych nośnikach międzyludzkiego przekazu. Choć z biologicznego punktu widzenia wiemy o nich już prawie wszystko, znacznie więcej niż nasi praszczurowie sprzed mileniów, choć w życiu codziennym spotkanie ze zwierzęciem na wolności graniczy z cudem, to jednak symbolika zwierząt przetrwała do dziś. W reklamie, logosach firm, animacjach graficznych i współczesnych bajkach aż mrowi się od metaforycznego zwierzyńca. Najeżony nimi jest nasz dzisiejszy język, pełen przenośni, porównań, synonimów i słów, o których „zwierzęcym” pochodzeniu nie pamięta się, podczas ich wypowiadania.

Lwy parkietu, kozły ofiarne, niebieskie ptaki, czarne owce, grube ryby, mole książkowe, papużki-nierozłączki czy wilki morskie i inne stuprocentowe Homo sapiens żyją wśród nas. Daleko im do syren i kapłanów w zwierzęcych maskach, jednak niosą sobą odwieczną symbolikę, spajającą nieodłączne światy ludzi i zwierząt.

Opracowanie dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS